PGNiG: Sukces prac poszukiwawczych na Podkarpaciu

11 lutego 2021, 12:55
gas-863196_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z powodzeniem zakończyło prace wiertnicze przy kolejnych sześciu odwiertach na Podkarpaciu. Łączne wydobycie z wykonanych otworów wyniesie ok. 60 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Jak podała w czwartek spółka w komunikacie chodzi o odwierty Bratkowice-6K, Gnojnica-6K, Ocieka-2 oraz Mirocin-6, -34 i -52. Na wszystkich zakończono już testy złożowe uzyskując przemysłowe ilości gazu.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezes PGNiG Paweł Majewski, sukces ostatnich prac PGNiG na Podkarpaciu dowodzi skuteczności strategii poszukiwawczej spółki w tym regionie.

„Umiejętnie łączymy wiedzę na temat geologii tego obszaru z bogatym doświadczeniem oraz wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych. Dzięki temu wciąż odkrywamy kolejne zasoby gazu, zarówno w nowych złożach, jak i w tych, z których wydobycie prowadzimy od kilkudziesięciu lat” – dodał.

Lokalizacja otworów Bratkowice-6K w powiecie rzeszowskim oraz Ocieka-2 w powiecie ropczycko-sędziszowskim została wybrana na podstawie wyników trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych wykonanych w ostatnich latach. Ich analiza pozwoliła specjalistom z PGNiG na nową interpretację budowy geologicznej tej części Zapadliska Podkarpackiego i skuteczne wskazanie potencjalnych struktur gazonośnych.

image

 

Z kolei odwiert Gnojnica-6K w powiecie ropczycko-sędziszowskim jest kontynuacją prac na złożu gazu ziemnego Gnojnica, odkrytym w 2016 roku. Odwierty zostaną podłączone do istniejącej infrastruktury.

Natomiast prace na złożu Mirocin, zlokalizowanym w powiecie przeworskim i jarosławskim, są prowadzone w ramach rewitalizacji złoża, którego eksploatację rozpoczęto w 1962 roku. Do tej pory zakładano, że złoże jest wyeksploatowane w ponad 90 procentach. Po analizie danych geologicznych, specjaliści z PGNiG ustalili, że w złożu znajdują się nieeksploatowane dotąd struktury gazonośne. Potwierdziły to odwierty rozpoznawcze, wykonane w ciągu ostatnich kilku lat. Ich wyniki pozwoliły oszacować dodatkowe zasoby i zaprojektować kolejne prace wiertnicze.

Na tej podstawie PGNiG pogłębiło trzy istniejące już odwierty, udostępniając nieeksploatowaną wcześniej warstwę gazonośną, której zasoby oceniane są na ok. miliard metrów sześciennych gazu. Włączenie odwiertów do produkcji będzie szybsze i tańsze, ze względu na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury wydobywczej.

Przy projektowaniu prac na złożu Mirocin, PGNiG wykorzystało doświadczenia zdobyte w trakcie rewitalizacji innych podkarpackich złóż – Przemyśla i Sędziszowa.

Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG Robert Perkowski, sześć podkarpackich odwiertów oznacza nie tylko więcej gazu, ale także nowe dane geologiczne, które wykorzystane będą przy projektowaniu następnych prac na tym obszarze.

„Uzupełnią ją wyniki nowych trójwymiarowych zdjęć sejsmicznych, które planujemy zrealizować w kolejnych latach” – dodał.

Jak podkreśliła spółka, nowe odwierty wpisują się w realizowaną przez firmę strategię utrzymania wydobycia gazu ziemnego z krajowych złóż węglowodorów.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24