Niemcy rozważają środki odwetowe za sankcje USA ws. Nord Stream 2

4 grudnia 2019, 13:17
4551637896_eae03b70f4_c
Fot.: Flickr.com

O przygotowanie przez rząd RFN środków odwetowych wobec USA na wypadek wprowadzenia przez nie sankcji na firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 zaapelował przewodniczący komisji Bundestagu ds. gospodarki i energetyki.

„Amerykanów nie dotyczy to jak kształtujemy naszą politykę energetyczną. W związku z tym sankcje, którymi nam grożą, są absolutnie niedopuszczalne. Rząd federalny powinien się przed tym bronić. Jeśli sankcje miałyby zaszkodzić funkcjonowaniu gazociągu, nieodzownym będzie przemyślenie środków odwetowych” – powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti Klaus Ernst – przewodniczący komisji Bundestagu ds. gospodarki i energetyki.

„Można byłoby zwiększyć cła na importowany z USA gaz wydobyty metodą szczelinowania” – proponuje Ernst.

Wypowiedź Ernsta ma związek z informacją o zapisaniu w budżecie obronnym USA środków na sankcje gospodarcze wobec spółek pracujących przy budowie Nord Stream 2.

Niemiecki polityk stwierdził również, że możliwe są dwa sposoby ominięcia regulacji europejskich i pełnego wykorzystania Nord Stream 2. Jego zdaniem niemiecki regulator może nie podjąć żadnych działań wobec odcinka gazociągu znajdującego się na obszarze niemieckiego morza terytorialnego. Drugim sposobem jest przekazanie tego wydzielonego odcinka innemu operatorowi.

Klaus Ernst jest znanym ze swoich prorosyjskich poglądów deputowanym z ramienia Die Linke. We wrześniu br. na konferencji „Pięć lat sankcji wobec Rosji. Jak przełamać wzajemną blokadę?” komentował szanse na zniesienie sankcji UE wobec Federacji Rosyjskiej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
mc.
czwartek, 5 grudnia 2019, 01:46

Niemiecka polityka energetyczna... Rosjanie sprzedają im gaz po najniższej cenie, a potem 30 mld m3 gazu jest dalej sprzedawane przez Niemców. Prowizja i zyski są Niemieckie, a wpływ na Europę (poprzez Niemcy) jest Rosyjski. Niemcom nie zależy na "zielonej energii", to tylko zwykły GESZEFT

Życzliwy
czwartek, 5 grudnia 2019, 20:08

Przedewszystkim trzeba trochę informacji posiadać więcej niż tylko polska TV przekazuję i Pl internet. Francja pomimo że jest ponad tysiąc km dalej niż polska ma jeszcze tańszy gas. Wszystko jest powiązane z inwestycją w Rosji. Tak zwany offset. Francja ponad 20 mld Niemcy blisko 20 mid inwestycji w Rosji a Polska ma zero inwestycji w Rosji. I dlatego polska do końca tego wieku będzie płacić za gas więcej niż inni.

mc.
czwartek, 5 grudnia 2019, 22:51

Panie "Życzliwy", a co mają inwestycje innych podmiotów (nie związanych z gazem) do ceny gazu ? Przecież to TYLKO BIZNES ?! Gazprom musi wysyłać gaz dalej (a to kosztuje) więc powinien być droższy niż dla nas ?! I jeszcze jedno zdanie Pani Merkel: "Niemcy potrzebują rosyjskiego gazu". Oczywiście że potrzebują, ale nie na potrzeby własne, tylko żeby nim handlować. I jest im obojętne jakie będą koszty. A te będą OGROMNE - destabilizacja Ukrainy, wpływ rosyjskiego rządu na decyzje Europy (vide Schroeder i jego ekipa). I jeszcze coś - nie dziwię się że Polskie firmy nie chcą inwestować w Rosji. I nie wynika to z niechęci tylko z obawy (ekonomicznej). Rosjanie w ciągu ostatnich 30 lat tyle firm doprowadzili do upadłości, bądź przejęli że inwestowanie tam jest obarczone wysokim ryzykiem. Proszę przypomnieć sobie 1998 rok - katastrofa gospodarcza w Rosji, zablokowanie kont i ogromna dewaluacja. A co do inwestycji... jesteśmy krajem średniej wielkości, ale: "Wartość inwestycji bezpośrednich podmiotów z Holandii, Niemiec i Luksemburga w Polsce wyniosła w końcu ub.r. 100 mld euro (ogólna kwota inwestycji ze wszystkich krajów to prawie 200 mld euro)."

Stary Grzyb
środa, 4 grudnia 2019, 19:07

No cóż - rosyjska agentura wpływu w Niemczech pracuje, i to nie tylko ta z Die Linke. Oby amerykańskie sankcje wobec Nord Stream 2 po pierwsze weszły w życie, a po drugie miały jak najbardziej bezwzględny i niszczący charakter.

Kiks
środa, 4 grudnia 2019, 16:42

I opadła kurtyna niemieckiej obłudy. Nałożą na nas cła importowe?

Tweets Energetyka24