Niemcy chciały przekupić USA ws. Nord Stream 2. Częścią oferty było poparcie dla Baltic Pipe

9 lutego 2021, 11:22
berlin-61994_1920
Fot. Pixabay

Niemiecki dziennikarz Julian Röpcke ujawnił szczegóły niemieckiej oferty dla Stanów Zjednoczonych, która była próbą przekupienia amerykańskiej administracji w sprawie sankcji na Nord Stream 2. Jak się okazało, częścią oferty było poparcie Berlina dla gazociągu Baltic Pipe.

We wrześniu 2020 roku niemiecki tygodnik "Die Zeit" poinformował, że Niemcy proponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w zamian za zgodę na ukończenie oraz uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.

Według doniesień medialnych, na początku sierpnia 2020 roku niemiecki minister finansów Olaf Scholz złożył ustnie taką propozycję ministrowi finansów Stanów Zjednoczonych Stevenowi Mnuchinowi, a następnie 7 sierpnia powtórzył ją na piśmie. Chodzi tu o terminale w portach Brunsbuettel i Wilhelmshaven, przez które miałby się odbywać eksport gazu z USA do Niemiec. Niemcy miały wesprzeć tę infrastrukturę kwotą miliarda euro.

image

 

We wtorek 9 lutego 2021 roku niemiecki dziennikarz Julian Röpcke ujawnił na swoim Twitterze szczegóły oferty. Według podanych przez niego informacji niemiecki rząd stwierdził wprost, że „istotnie zwiększy finansowe wsparcie dla infrastruktury LNG oraz możliwości importowych kwotą do 1 miliarda euro”.

Niemcy zapewniali, że będą wspierać europejskie projekty dywersyfikacyjne i wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego „w odniesieniu do ukraińskiej umowy przesyłowej oraz polskich wysiłków w zakresie Baltic Pipe i przesyłu gazu przez gazociąg jamalski”.

W zamian za to, Berlin oczekiwał, że Stany Zjednoczone „umożliwią bezproblemową budowę i funkcjonowanie gazociągu Nord Stream 2”. Istniejące możliwości nałożenia sankcji miały zostać nieużyte, a przyszłe prawodawstwo również pozostanie niewykorzystane.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
pipen
wtorek, 9 lutego 2021, 14:18

Polska bedzie miała przejechane z tym swoim rurociągiem, juz Zieloni z Niemiec zaczynaja swoja śpiewkę odnosnie ekologi, Rosja zrobi "badania" nad przejściem polskiej rurki nad NS II, Niemcy tez będa podważac "spójność europejskiej" polityki energetycznej, jak widac ciekawe co z tego wyniknie.Jak widać zawsze trzeba myślec, a nie tylko krzyczeć. Ameryka jak wyskoczy z sankcjami na NS II, to Polska tez nigdy nie skonczy tej swojej rurki.

Davien
czwartek, 11 lutego 2021, 16:13

I to wszystko co sobie będa mogli, czyli troche pokrzyczeć:) A jak widać sankcje na NS-2 sie trzymaja:)

fakir
wtorek, 9 lutego 2021, 18:15

Znowu z tym przejściem. Ruskie nie mają nic do gadania. Rury spokojnie mogą się krzyżować, trzeba to tylko właściwie zabezpieczyć. O BP bym się nie martwił. Co mogą zieloni z Niemiec do duńskiej i polskiej SE. Niech się o nich bardziej martwi NS, w końcu idzie przez niemiecką strefę.

Komentator
środa, 10 lutego 2021, 07:05

I właśnie o warunki techniczne tego zabezpieczenia chodzi. Rura położona na górze nie może w żadnym przypadku ograniczać dostępu do tej na dole. Sposób serwisowania zależy od właściciela rury, więc te warunki techniczne trzeba uzgodnić, później wysłać projekt do akceptacji i czekać na odpowiedź. Nie wiadomo jak długo. To czy czyjej strefie ekonomicznej mają się te rury krzyżować nie ma najmniejszego znaczenia.

Razparuk
środa, 10 lutego 2021, 13:12

Zgoda wraz z ustaleniami została JUŻ WYDANA...Gazprom nie miał zbyt wiele do gadania bo go naprostował duński regulator.

czytelnik D24
środa, 10 lutego 2021, 12:39

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Sposób serwisowania NS2 nie zależy od właściciela rury a od producenta rury, który to ustala jej parametry oraz zakres i interwał wymaganych prac serwisowych i którym jest dokładnie ta sama firma która produkuje rury dla BP. Jako że BP jest finansowanym przez UE projektem dywersyfikacji źródeł dostaw a trasa rurociągu przebiega przez terytorium UE to nikt nie będzie się przejmował rosyjskim szczekaniem. Krzyżowanie rurociągów zostanie wykonane z uwzględnieniem zaleceń serwisowych producenta rur czyli niemieckiej firmy Europipe. I to nam wyczerpuje temat.

Katon
czwartek, 11 lutego 2021, 01:34

Chcesz podłączyć kanalizację do swojej posesji ale przed rurą z kanalizą leży taka inna, z gazem. Z kim uzgadniasz warunki techniczne i inne formalności? Z producentem rur z których wykonano gazociąg? Z tym który zrobił stopięćdziesiątkę którą mają płynąć twoje nieczystości? Czy aby na pewno? Nie mądralo, musisz uzgodnić to z właścicielem gazociągu który określi w jakiej odległości od jego rury możesz położyć swoją, w jaki sposób masz wykonać te prace i jeszcze sprawdzi czy zrobiłeś to tak jak nakazał. I co mu powiesz? Że twoją kanalizację sfinansowała UE i że właśnie chcesz "zywersyfikować" odprowadzenie nieczystości, bo tej pory byłeś zależny od szambowozu?

Komentator
czwartek, 11 lutego 2021, 01:15

Tak sobie tłumacz, tylko że tutaj nie chodzi o malowanie rury wg zaleceń producenta (rur pod wodą raczej się nie maluje), tylko o dostęp do niej w przypadku jakiejś awarii, mało prawdopodobne, ale wykluczyć się nie da. Do takich prac niezbędny jest specjalistyczny sprzęt będący w gestii operatora rurociągu, a nie tego kto położył swoją rurę na górze. Śmieszą mnie kolejne bajki o wszechwładnym duńskim regulatorze, czego to już w tej sprawie nie wymyślono bu "udowodnić" na tym forum że ten rurociąg nigdy nie powstanie? Ostatni hicior był o ubezpieczeniu, przed tym o kotwicach, sankcjach, dorszach, śledziach, i nie wiadomo czym jeszcze. A rura się buduje i to wbrew twojemu twierdzeniu, operator NS i NS2 określa warunki techniczne takiego skrzyżowania. Byłoby odwrotnie gdyby to BP wylądował na dnie morza pierwszy. I to, jak słusznie zauważyłeś, wyczerpuje nam merytoryczną dyskusję na ten temat.

złośliwy
środa, 10 lutego 2021, 20:01

Na razie nikt nie przejmuje się naszym szczekaniem.

Kiks
środa, 10 lutego 2021, 23:51

Bo nie musi. Robimy swoje i do przodu.

ciekawy
wtorek, 9 lutego 2021, 18:05

A co UE obchodzą jakieś lipne badania Rosji mało tego dotyczące terytorium UE? I ciekawe jakież to procesy myślowe doprowadziły cię do wniosków że amerykańskie sankcje na NS2 storpedują budowę BP?

rob ercik
wtorek, 9 lutego 2021, 12:37

Tik tak tik tak, wydaje się że te super info są już nieaktualne

Tweets Energetyka24