Naimski: Baltic Pipe i gazoport stworzą w pełni liberalny rynek gazu

20 czerwca 2018, 13:12
1200_650_matched__p2g47f_0477458e15184d7c9c9ac6d9e655910c
Fot.:Naimski.pl
Energetyka24
Energetyka24

Będziemy mieć w pełni liberalny rynek gazu - powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas konferencji prasowej ws. gazociągu Baltic Pipe.

"Jeżeli powstanie, a powstanie, Baltic Pipe, który będzie nam dostarczał do 10 mld metrów sześciennych i będziemy mieć Gazoport rozbudowany, bo równolegle rozbudowujemy Gazoport, który będzie miał możliwość wprowadzenia do polskiego systemu 7,5 mld metrów sześciennych, to jak łatwo policzyć, to jest tyle gazu, ile w tej chwili i w przewidywalnym terminie będziemy w Polsce zużywali" - mówił Naimski

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Gazociąg ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, dzięki temu do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego.

Naimski podkreślił, że mamy dodatkowo polską produkcję, polskie wydobycie gazu. "Sugerowałbym, żeby się skupić na tym, że nasze projekty będą zrealizowane. A jak będą zrealizowane, będziemy mieć sytuację pełnej dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw do Polski" - zaznaczył.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przekonywał, że będziemy mieć w pełni liberalny rynek. "Konkurencję pomiędzy gazem z gazociągów od producentów na szelfie norweskim, z gazem skroplonym LNG, który będzie sprowadzany, jest już w tej chwili zresztą przez Gazoport, i to jest konkurencja pomiędzy ceną rynkową jednego i drugiego rodzaju surowca" - powiedział.

Podkreślił, że to pozwoli "rzeczywiście otworzyć rynek gazu w Polsce".

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
niedziela, 24 czerwca 2018, 03:58

Panie pelnomocniku, drodzy czytelnicy, liberalny rynek bedziemy miec tylko wtedy gdy to ja jako klient zadecyduje czy kupie gaz ( badz rope) z Norwegii, Rosji, USA, Kataru czy jakiego kolwiek innego kierunku. Inaczej tylko zastepujemy kierunki dostaw. Niestety, by zostac pelnomocnikiem trzeba byc wiernopoddanczym, a nie kompetentnym..

Tweets Energetyka24