ME: polska transformacja energetyczna wymaga kompromisu społecznego

4 września 2019, 13:40
cable-1868352_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Sprawiedliwą transformacją energetyczną jest kompromis między różnymi grupami i postawami społecznymi, jaki udało się uzyskać w Polsce - ocenił w środę na Forum Ekonomicznym w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Udaje nam się pogodzić różne nastroje społeczne, zwolenników czy przeciwników danych rozwiązań" - Tchórzewski w czasie dyskusji o sprawiedliwej transformacji energetycznej i perspektywach na następne lata. „Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze” - dodał.

Jak stwierdził minister, „ten kompromis nazywamy sprawiedliwą transformacją i musi on być kontynuowany rzetelnie, z jednej strony wypełniając zobowiązania wobec UE, z drugiej - stanowiska lokalnych społeczności". Tchórzewski podkreślał, że Polska musi budować energetykę konwencjonalną, by stworzyć stabilne podstawy do rozwoju energetyki odnawialnej.

Szef resortu energii podkreślił, że zarówno polityka energetyczna państwa, jak i Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu muszą być spójne i zabezpieczać na wiele lat w przód możliwości wzrostu. Jak dodał, oba dokumenty powinny zostać sfinalizowane do końca tego roku.

Minister energii Litwy, pełniący obowiązki premiera, Żygimantas Vaicziunas ocenił, że cele polityki klimatycznej powinny być napędem, a nie hamulcem transformacji. Jak podkreślał, „prawdopodobnie po raz pierwszy na najwyższym politycznym poziomie dyskutujemy o węglowym podatku granicznym”. Chodzi o to, by wyrównać szanse produkcji unijnej i importowanej - tłumaczył.

„Musimy wykorzystać tę szansę i zaproponować plan” - mówił Vaicziunas, tłumacząc, że powinna być to inicjatywa państw regionu, bo to podnosi szansę jej realizacji.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak ocenił z kolei, że w projektach polityki i planu udział gazu jako źródła energii "wydaje się niedoszacowany". Przypomniał, że duzi inwestorzy planują budowę szeregu bloków energetycznych na właśnie na gaz, co będzie oznaczać poważny wzrost popytu i produkcji z gazu.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala zauważył, że Polska jest liderem transformacji energetycznej. "W 1990 r. eksploatowano węgiel z 800 ścian, dziś - z 80" - wskazał. "Z innych wskaźników też jasno wynika, że Polska transformuje się najgłębiej, jeśli chodzi o ograniczanie roli węgla - dodał Rogala. „Wiemy jak to robić, a jedyne czego oczekujemy to korytarza swobody, który nie zwiększa tempa” - stwierdził prezes PGG.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
eDZIO
czwartek, 5 września 2019, 14:32

liderem transformacji czy raczej importu wegla?

Tweets Energetyka24