Kryzys energetyczny w Teksasie. Nie ma gazu dla elektrowni, zamarzły turbiny wiatrowe

15 lutego 2021, 20:49
wind-turbines-in-the-fog-5088435_1920
Fot. Pixabay

Około 2 miliony gospodarstw domowych w Teksasie nie mają dostępu do energii elektrycznej po tym, jak fala mrozów  sparaliżowała tamtejszą energetykę. Kryzys spowodowały niedobory gazu w elektrowniach oraz spadek generacji energii elektrycznej z wiatru wynikający z oblodzenia turbin wiatraków.

Jak poinformował The Washington Post, w Teksasie fala mrozów spowodowała kryzys energetyczny. Około 2 miliony gospodarstw domowych pozbawionych jest energii elektrycznej. Wszystko z powodu ubytków mocy - głównie w elektrowniach gazowych, ale także i wiatrowych.

Sytuację na bieżąco monitoruje Jesse Jenkins, inżynier systemów energetycznych oraz wykładowca Uniwersytetu Princeton. „Operator systemu elektroenergetycznego odnotowuje ciągłe blackouty po tym, jak nie udało się sprostać rekordowemu zapotrzebowaniu na moc, które sięgnęło 69 150 MW i było wyższe od poprzedniego rekordu o 3 200 MW” - napisał Jenkins na swoim Twitterze.

„W systemie nie pracuje ok. 30 GW - ok. 26 GW w elektrowniach cieplnych, głównie gazowych, do których nie dostarczono paliwa ze względu na priorytetowe dostawy do celów grzewczych oraz ok. 4 GW w energetyce wiatrowej, która stanęła ze względu na oblodzenie” - dodał.

„Kiedy łopaty turbiny wiatrowej pokrywają się lodem, to urządzenie musi być zatrzymane” - mówi z kolei cytowany przez The Washington Post Joshua Rhodes z Uniwersytetu w Austin.

image

 

Ze względu na kryzys spotowe ceny energii w Teksasie przekroczyły w poniedziałek poziom 9 tysięcy dolarów za megawatogodzinę, co oznacza wzrost o 3466% w porównaniu do cen z piątku.

Sytuację Teksasu pogarsza fakt, że stan ten ma niewielkie możliwości poboru mocy z innych stanów - dlatego też nie może uzupełnić własnych niedoborów importem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
DSR
czwartek, 18 lutego 2021, 11:07

Tak, jeszcze szybciej zabijajmy energetykę węglową, to za parę lat będziemy mieli to samo...

katt
środa, 17 lutego 2021, 15:57

Brawo, brawo, niedługo tak bedzie w Polsce, a gazu niet.

Kicha
poniedziałek, 15 lutego 2021, 23:18

Co to znaczy nie ma gazu? To dla nas i Europy będzie?

pisi0r@lez
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:38

Wszystko eko AAAA a prądu brak

Małe kroki.
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:14

Koniec Świata - jaki znamy. Głupota w zderzeniu z realem nie jest w stanie się bez końca maskować. To se teraz elektrykami do sklepu pojadą.

Tweets Energetyka24