Kraków: Dron kontroluje paleniska

7 listopada 2019, 09:44
flight-3407008_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Z użyciem drona rozpoczęły się kontrole przestrzegania zakazu palenia węglem i drewnem w krakowskich gospodarstwach. Za wykroczenie grozi pouczenie, ale i mandat od 20 do 500 zł lub grzywna w wysokości do 5 tys. zł - poinformował w środę krakowski magistrat.

"Kontrole prowadzone są m.in. z użyciem bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w głowicę pomiarową pozwalającą w niezwykle precyzyjny sposób wskazać miejsce, w których wykryto zanieczyszczenia. Pomiar podstawowych parametrów, w tym poziom zanieczyszczeń pyłami PM2.5 i PM10 jest wykonywany natychmiastowo, a następnie przekazywany do naziemnej stacji kontroli – powiedział cytowany w informacji prasowej Jan Urbańczyk, dyrektor wydziału ds. jakości powietrza, jednostki koordynującej realizację systemu kontroli palenisk i organizującej badania przy użyciu drona.

Badania prowadzone są przez zespół składający się z operatora drona, pracownika wydziału ds. jakości powietrza oraz funkcjonariusza straży miejskiej - dzięki czemu w przypadku wykrycia wykroczenia możliwa jest natychmiastowa kontrola. 

W przypadku stwierdzenia wykroczenia, kontrola może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 zł do 500 zł, grzywną w wysokości do 5 tys. zł w przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu. 

Badania z użyciem bezzałogowego statku powietrznego potrwają do 10 grudnia 2019 r. (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
elektrycerz
piątek, 8 listopada 2019, 12:46

Dlaczego tylko do 10 grudnia?

Tweets Energetyka24