Reklama

Górnictwo

Koniunktura sprzyja polskim spółkom [RELACJA]

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Sesja otwierająca II Forum Wizja Rozwoju (24-25 czerwca 2019) poświęcona czynnikom stymulującym inwestycje jako uczestników zgromadziła przedstawicieli 3 czołowych spółek skarbu państwa – KGHM Polska Miedź SA, PKN Orlen i Grupy Lotos oraz przedstawicielkę Banku Gospodarstwa Krajowego.

Cała debata skupiła się wokół tezy o bardzo dobrych warunkach inwestycyjnych, które zdaniem prelegentów, udało się wypracować w ostatnich latach. Jak podkreślali, obecna sytuacja gospodarcza kraju, podnosi konkurencyjność polskich spółek i pozwala konkurować na rynku międzynarodowym.

Jak podkreślał Prezes Marcin Chludziński, istotnym parametrem stymulującym inwestycje w KGHM Polska Miedź SA jest zachowanie światowej gospodarki. W jego opinii rekordowy od kilku lat wzrost w skali inwestycji czy wzrost sprzedaży detalicznej są istotnymi czynnikami stymulującymi rozwój.  Jak podkreślał, nastrój tego czy gospodarka hamuje czy się rozwija, czy są dobre perspektywy w najbliższym czasie, stanowi również wskaźnik czy warto inwestować więcej. KGHM, jak zaznaczył, spogląda na rozwój w perspektywie 10-15 letniej i w tej perspektywie, jeśli chodzi o miedź, zarząd jest spokojny, z uwagi na fakt, że trendy wskazują, że będzie przewaga popytu nad podażą. Perspektywa długofalowa, jak zaznaczył, dla KGHM jest bardzo obiecująca.

Polityka gospodarcza rządu, polityka gospodarcza Premiera Mateusza Morawieckiego daje efekty nadzwyczajne, w stosunku do tego co daje też świat. Dla nas, to co dzieje się w Polsce jest istotne, dlatego że ponad 20% naszej produkcji sprzedajemy w Polsce, […], przy czym skala produkcji jest taka, że 80% produkcji jest w Polsce - Marcin Chludziński, Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź SA.

Również Patrycja Klarecka, Członek Zarządu PKN Orlen, wskazywała na globalny charakter spółki. Jak zaznaczyła, na PKN Orlen spoczywa duża odpowiedzialność i konieczne jest, aby produkować w oparciu o najnowsze technologie, ponieważ daje to gwarancje konkurencyjności. Jak zaznaczyła, w PKN Orlen planowanie inwestycji przebiega w perspektywie 20 – letniej. Dlatego już teraz, z uwagi na sygnały, które płynęły z rynku kilka lat temu, spółka uruchamia nowe inwestycje, mające rozbudować konkurencyjność firmy a tym samym wpłyną na poprawę sytuacji na rynku polskim. Jak podkreśliła czynnikiem który składania PKN Orlen do inwestycji, to rekordowy zysk, który wypracowany został przez ostatnie 3 lata. Wśród czynników stymulujących innowacje są również bardzo dobrze wykształcone kadry, do których w Polsce mamy bardzo dobry dostęp.

Prezes Mateusz Bonca, zapytany o inwestycje Grupy Lotos, również podkreślił konieczność długoterminowego spoglądania na inwestycje. Na przykładzie projektu EFRA, który pozwoli uniezależnić się spółce od wahań na rynku cen, zaznaczył, że sam projekt – od momentu przygotowania do uruchomienia, trwał 8 lat. Na ten moment Grupa Lotos, jak kontynuował, będzie się skupiać na inwestycjach w produkty wysokomarżowe, które pozwolą na maksymalizację zysków spółki.

Reklama

Komentarze

    Reklama