Gazprom wybrał prezesa na kolejną kadencję

24 lutego 2021, 16:18
gazprom flickr
Fot. Flickr

Aleksiej Miller został ponownie wybrany na prezesa zarządu Gazpromu na kolejne pięć lat - podało RBC powołując się na biuro prasowe spółki.

"Rada Dyrektorów podjęła jednomyślną decyzję o wyborze Aleksieja Borysowicza Millera na Prezesa Zarządu od 31 maja 2021 r. na okres pięciu lat" - czytamy w oświadczeniu.

Miller był prezesem zarządu Gazpromu od 2001 roku, wcześniej w latach 2000-2001 był wiceministrem energetyki Rosji.

W środę akcje Gazpromu na moskiewskiej giełdzie zaczęły spadać i od 16:20 czasu moskiewskiego stracił 1,48%.

Ponowny wybór Millera nie był oczywisty. Doniesienia o możliwej rezygnacji Millera pojawiały się w ostatnich miesiącach w mediach. Ostatni raz Kommiersant poinformował o tym w grudniu 2020 r. Powodem nieprzedłużenia kadencji miały by być niepowodzenia związane z budową Nord Stream 2.

Reklama
Reklama

Ponadto, Kommiersant donosił, że na oczekiwania rezygnacji Millera miało wpływ odejście top managerów z zespołu prezesa zarządu w 2019 i 2020 roku. W lutym 2019 r. odeszło dwóch zastępców Millera, którzy odpowiadali za rynek krajowy i eksport, w kwietniu opuścił firmę wiceprezes ds. finansowych. W następnej kolejności ze spółką pożegnał się Kirill Seleznew, szef Gazprom Mezhregiongaz.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
środa, 24 lutego 2021, 23:17

Ktoś chciał się go pozbyć. Nie przypadkiem przed wyborami (kilka tygodni temu) ujawniono w rosyjskich mediach zarobki Prezesa które nawet na tle rosyjskich oligarchów są wysokie. Ale jak widać akcja się nie udała możliwe, że dzięki "opaczności" czyli ostrej zimie która zweryfikowała perspektywy dla rosyjskiego gazu.

Tweets Energetyka24