Gaz zastąpi węgiel w Elektrociepłowni Trzebinia

13 czerwca 2019, 11:23
Trzebinia-otwarcie-EC-003-760x2000
Fot.: PKN Orlen
Energetyka24
Energetyka24

Energia elektryczna i cieplna będą produkowane w Elektrociepłowni Trzebinia, należącej do spółki Orlen Południe, z czystego gazu ziemnego, który częściowo zastąpi węgiel. To efekt inwestycji za ok. 80 mln zł obejmującej m.in. budowę kotłowni gazowej wraz z infrastrukturą - podał PKN Orlen.

Jak poinformował w czwartek koncern, realizacja przez Orlen Południe przedsięwzięcia "w nowe źródło ciepła umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji już nie tylko z węgla, ale też z przyjaznego środowisku gazu ziemnego".

"W ten sposób ograniczona zostanie aż o ok. 30 proc. emisja dwutlenku siarki, dwutlenku azotu o kolejne 45 proc., natomiast pyłu o blisko 90 proc." - podkreślił PKN Orlen.

Zaznaczył przy tym, że "energia elektryczna i cieplna będą produkowane w Elektrociepłowni Trzebinia, należącej do spółki Orlen Południe, z czystego gazu ziemnego, który częściowo zastąpi węgiel". "To efekt wartej blisko 80 mln zł inwestycji. Dzięki redukcji emisji związków ze spalin do atmosfery, korzystnie wpłynie ona na środowisko naturalne" - podkreślił koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że "energia wytwarzana w elektrociepłowni dostarczana będzie do wszystkich instalacji produkcyjnych zlokalizowanych w zakładzie Trzebinia, a także - poprzez wewnętrzną sieć c.o. - do firm znajdujących się na terenie zakładu oraz jedynego w mieście dystrybutora ciepła i odbiorców prywatnych".

"Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesne technologie i wdrażamy ekologiczne rozwiązania, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Projekt modernizacji elektrociepłowni w Trzebini wpisuje się w strategiczne założenia Grupy Orlen w zakresie rozwoju niskoemisyjnej energetyki" - powiedział prezes Orlen Południe Jarosław Wróbel, cytowany w czwartkowym komunikacie PKN Orlen.

Według koncernu, w ramach inwestycji zbudowane zostały m.in. kotłownia gazowa, stacja uzdatniania wody, stacja przygotowania gazu, a także rurociągi gazu wysokiego i niskiego ciśnienia - generalnym wykonawcą przedsięwzięcia była spółka z grupy Orlen Projekt.

"Dzięki modernizacji elektrociepłowni, której całkowita moc wynosi teraz 61 MW, spółka Orlen Południe dysponuje wielopaliwowym źródłem wytwarzania energii. Pozwoli to optymalizować koszty produkcji związane ze zmianami cen paliw" - zaznaczył PKN Orlen.

Koncern przypomniał zarazem, że "budowa nowego źródła ciepła" przez Orlen Południe "to już kolejna przyjazna środowisku inwestycja" tej spółki Grupy Orlen - w maju podpisana została umowa na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce i drugiej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.

"Jest to krok w kierunku przekształcenia zakładu w nowoczesną biorafinerię. Natomiast w jedlickiej rafinerii trwają analizy dotyczące budowy instalacji do produkcji bioetanolu II generacji" - zaznaczył PKN Orlen.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
czwartek, 13 czerwca 2019, 18:56

Bardzo dobra wiadomość. Nareszcie konkret a nie obietnice walki z zanieczyszczeniami. Oby więcej takich inwestycji. Znacznie więcej.

EDZIo
czwartek, 13 czerwca 2019, 16:22

Kolejna powinna byc: niskoemisyjna spalarnia smieci na wzor skandynawski. Gaz jest w Rosji a smieci sa w Polsce.

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24