Energiewende w pigułce: w zamkniętej elektrowni jądrowej powstanie gazowa

17 listopada 2020, 09:54
industry-1761801_1920
Fot. Pixabay

W niemieckim Biblis, gdzie do 2011 roku działała czysta elektrownia jądrowa, teraz powstanie elektrownia gazowa. To efekt polityki energetycznej Berlina, która walczy z czystymi mocami w atomie.

Jak poinformował Der Spiegel, w miejscu wyłączonej w 2011 roku niemieckiej elektrowni jądrowej Biblis powstanie elektrownia gazowa. Prace nad obiektem rozpoczął już koncern  energetyczny RWE. Nowa jednostka ma być gotowa do użytku w październiku 2022 roku.

Według koncernu elektrownia gazowa w Biblis nie będzie stale produkować energii elektrycznej, a jedynie wspomagać w pracy źródła odnawialne.

W Niemczech wykorzystanie gazu do produkcji energii wzrasta dynamicznie ze względu na prowadzoną transformację energetyczną Energiewende, która zakłada wychodzenie z węgla oraz atomu. O ile walkę z tym pierwszym paliwem można zrozumieć, o tyle przedwczesne zamykanie bezemisyjnych elektrowni jądrowych jest - z klimatycznego punktu widzenia - trudne do pojęcia.

Jak bowiem podkreśla Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) w swych raportach, atom jest praktycznie niezbędny do realizacji globalnych celów klimatycznych, czyli ograniczenia wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Stary Grzyb
wtorek, 17 listopada 2020, 14:50

Kolejny przykład pokazujący, jak ważne jest zdławienie NS 2.

Logika
piątek, 8 stycznia 2021, 00:58

Kolejny przyklad ze Niemcy beda kupowac coraz wiecej ruskiego gazu.

Tweets Energetyka24