Do polskiego gazoportu dotarł transport LNG dla Ukrainy

20 listopada 2019, 15:51
2ee9692417
Fot. www.polskielng.pl

Do terminala LNG w Świnoujściu wpłynął metanowiec z ładunkiem amerykańskiego skroplonego gazu, który PGNiG kupiło i odsprzedało odbiorcy na Ukrainie. Jednostka przywiozła 75 tys. ton LNG, co po regazyfikacji da niemal 100 mln m sześc. gazu.

O zakupie amerykańskiego gazu dla ukraińskiego kontrahenta PGNiG - firmy ERU - polski koncern informował pod koniec sierpnia br. LNG został kupiony na rynku spot. Skroplony gaz ziemny po regazyfikacji wtłoczony zostanie do polskiego systemu przesyłowego gazu w Świnoujściu, a następnie przetłoczony na Ukrainę przez interkonektor Hermanowice/Drozdowicze. Dostawa do ukraińskiego partnera ma być realizowana do końca 2019 r.

PGNiG i ERU współpracują od kilku lat. Informując w sierpniu o transakcji prezes ERU Corporation Dale Perry podkreślał, że dzięki współpracy z polskim partnerem jego spółka dokonuje "widocznych" przełomów w budowie transatlantyckiego korytarza dostaw gazu z USA na Ukrainę. 

"Zakontraktowaliśmy ten wolumen, aby wprowadzić go do systemu i przechowywać go w celu późniejszego dostarczenia konsumentom w sezonie zimowym. W ten sposób przyczyniamy się do bezpieczeństwa energetycznego kraju w czasie niepewnej i szczególnie ryzykownej zimie przełomu 2019 i 2020" – mówił z kolei dyrektor ERU Trading LLC Yaroslav Mudryy. Dodał, że biorąc pod uwagę dobrze rozwinięty system transportu gazu, Ukraina nie musi być ostatnim miejscem docelowym amerykańskiego LNG. "Gaz ten może być z powodzeniem dostarczany do krajów, takich jak Węgry, Rumunia, a nawet Mołdawia" – wskazał. 

Energy Resources of Ukraine (ERU) to grupa firm z inwestycjami zagranicznymi, specjalizująca się w rozwoju projektów energetycznych na Ukrainie. Od roku 2016 do chwili obecnej ukraińska firma handlowa ERU Trading, spółka zależna ERU Corporation, zajmuje wiodącą pozycję wśród prywatnych importerów gazu ziemnego. W lipcu 2019 r. ERU Trading stała się pierwszą firmą, która importowała energię elektryczną z Europy na Ukrainę. (PAP)  

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 21 listopada 2019, 23:50

Chciało by się powiedzieć a nie mówiłem? A tak na poważnie czy ktoś kilka lat temu by przypuszczał? Polska będzie odsprzedawała gaz! Na kremlu raczej nikt na to nie wpadł!! Jak to się mówi nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka....Na koniec od siebie. Nie spodziewam się,że ktoś kto nigdy nie napisał jednego pozytywnego zdania o Polsce,teraz się zmieni!!!

Niuniu
czwartek, 21 listopada 2019, 04:10

1,5 miesiąca będziemy tłoczyć do do Ukrainy 100 mln m3 gazu? To jak sobie poradzimy z zastapieniem rewersu gazu z tranzytu gdy tranzytu nie będzie i Ukraina będzie potrzebowała dostać z Zachodu 10 mld m3 gazu rocznie. Czyli jakieś 10 x więcej miesięcznie niż wynoszą zdolności przesyłowe na wschód. Optymistycznie to nie wygląda. I mam nadzieję, że PGNIG nie tylko ten gaz sprzedało ale też, że dostało za to zapłatę i to z Kijowa anie z Warszawy.

Davien
poniedziałek, 25 listopada 2019, 02:41

Niuniu, jakbys czytał to co komentujesz to bys zauwazył ze gaz został kupiony przez PGNiG i ODSPRZEDANY prywatnej ukraińskiej firmie ERU Corporation.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 20 listopada 2019, 19:48

I pomyśleć,że 3- tyg.temu jeden z botów przekonywał mnie,że ukraina wymiksowała się z tego gazu! No i co??

anda
piątek, 22 listopada 2019, 08:58

Gaz kupiony na rynku spot czyli może w okresie gdy jest tani no i pytanie skąd ten gaz? kupiła prywatna firma ukraińska czyli musi mieć odbiorcę. Natomiast my chcemy sprzedawać gaz zakontraktowany w USA i jak się Ukraińcy zdradzili 600 dolców za 1000 m3 - więc nam grzecznie podziękowano za takie interesy.

Zatroskany
niedziela, 24 listopada 2019, 23:40

Czyli jeśli dobrze rozumiem to przeładunek i transport na ukrainę gratis? Twoja obrona dobrego imienia rosji i zarazem niechęć do wszystkiego co kojarzy się z Polską i Polską racją stanu,jest porównywalna tylko z demokracją w rosji!!

NYSA
środa, 27 listopada 2019, 17:54

Polską racją stanu nie jest ulegać naciskom USA.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 27 listopada 2019, 23:49

Jak zawsze nie masz racji! Nic się nie martw wytłumaczę. Polską racją stanu jest skończenie z finansowaniem kraju ,który nam zagraża! Już prościej się nie da!

Nysa
czwartek, 28 listopada 2019, 11:32

Nie bardzo rozumiem . W czym zagraża? Ekonomicznie zagraża ? Nie widzę zagrożeń. Jedyne zagrożenie widzę na ekranach telewizyjnych naszych stacji TV.

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 16:46

Czyli jednak prościej? Zagrożenia płynącego z naszych odbiorników nie widzę! Ani tym bardziej z nachalnej propagandy onucowej. Co najwyżej wzbudza to u mnie uśmiech. Uśmiech politowania!!

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 15:50

Nic na to nie poradzę! Musisz z tym żyć. Łatwo nie będzie. Uszy do góry!!

Buba
niedziela, 24 listopada 2019, 14:37

Czyli wyjaśniło się w kwesti bota?

Tweets Energetyka24