Buzek: Trudno będzie sobie poradzić bez gazu

14 listopada 2019, 09:36
840_472_matched__ppa5p8_61330308554c99e980e5z
Fot. Fot. Platforma Obywatelska RP / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Trudno sobie będzie poradzić w wielu krajach bez gazu. Nawet w Niemczech będzie bardzo trudno - tak Jerzy Buzek odniósł się do propozycji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), by zaprzestać kredytowania inwestycji związanych z gazem ziemnym.

Inwestycje w gaz ziemny są ważnym elementem transformacji energetycznej UE i, w efekcie, osiągnięcia celów klimatycznych UE - przekonywali w środę eksperci w Brukseli. Odnieśli się też krytycznie do planów wycofaniu się EBI z kredytowania inwestycji gazowych.

W konferencji, współorganizowanej w Brukseli przez warszawski think tank Forum Energii, wzięło udział kilkudziesięciu ekspertów.

Wśród nich b. premier, europoseł Jerzy Buzek (PO), który odniósł się m.in. do propozycji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), by zaprzestać kredytowania inwestycji związanych z gazem ziemnym. "Jeśli to miałoby oznaczać wstrzymanie inwestycji gazowych przez Europejski Bank Inwestycyjny, to byłaby to bardzo niekorzystna decyzja z punktu widzenia transformacji energetycznej. Trudno sobie będzie poradzić w wielu krajach bez gazu. Nawet w Niemczech będzie bardzo trudno" - wskazał.

Jego zdaniem ci, którzy chcą podjąć taką decyzję, nie zdają sobie sprawy z kosztów i olbrzymich pieniędzy, które są potrzebne na transformację energetyczną. "Innych sum potrzebują Holendrzy, Belgowie czy Duńczycy, bo oni zaczęli transformację wiele lat temu, a zupełnie inne pieniądze są potrzebne w Polsce, Czechach, w Rumunii. Dlatego w imię takiego rozróżnienia powinniśmy absolutnie z EBI dostawać pożyczki na rozwijanie sieci gazowej w Polsce" - powiedział Buzek w rozmowie z PAP.

Polityk ciągle ma jednak nadzieję, że w propozycji pojawi się jakaś "furtka" dla kilku krajów, zwłaszcza dla Polski, które w znacznym stopniu uzależniona są od węgla. "Potrzebujemy inwestycji. Potencjalna decyzja EBI jest dla nas groźna. (...) Na razie KE, a przynajmniej dyrektoriat generalny ds. energii, jest zdecydowanie przeciwna (propozycji - PAP) EBI o wstrzymaniu inwestycji w gaz. (...) Są racjonalni i są z nami w tej sprawie" - wskazał Buzek.

Również dyrektor Central Europe Energy Partners (CEEP) Maciej Jakubik podkreślał, jak ważnym paliwem w procesie transformacji energetycznej jest gaz ziemny. "Z polskiego punktu widzenia - ale również regionu - jest optymalnym rozwiązaniem, które może pomóc w walce z zanieczyszczeniami, w walce ze smogiem" - wskazał.

Jakubik również skrytykował propozycję EBI. "Jest to na pewno przedwczesna decyzja. EBI wykracza też poza swój mandat. To jest bank instytucji europejskiej i nie ma nic, jak na razie, w europejskiej polityce o tym, że nie można finansować gazu. Po drugie, bank inwestycyjny patrzy na rozwój UE z punktu widzenia Europy Zachodniej, Północno-Zachodniej, która ma dobrze rozwinięta infrastrukturę gazową. Natomiast w Polsce, naszej części regionu, te inwestycje gazowe ciągle są potrzebne, po to, aby zastępować węgiel, wzmacniać dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw" - wskazał.

Choć przedstawicielka KE Eva Hoos nie chciała podczas konferencji komentować propozycji EBI, wskazała jednak, że gaz ziemny musi odgrywać rolę w transformacji energetycznej UE. "Gaz z pewnością będzie miał swoją rolę do odegrania w transformacji w stronę gospodarki neutralnej węglowo. Nie ma co do tego wątpliwości" - powiedziała PAP. Dodała, że kwestia ta została poruszona przez kandydatkę na komisarz ds. energii, Estonkę Kadri Simson.

Zdaniem prezes Forum Energii dr Joanny Maćkowiak-Pandery, pozytywne jest to, że w ostatnim czasie udało się w Polsce zdywersyfikować dostawy gazu. "W UE widać jednak pewną presję na powolne odejście od tego surowca. W ostatnim roku wytwarzanie energii elektrycznej z gazu wzrosło o 38 proc., a to bardzo dużo. Pytanie, czy rzeczywiście chcemy zastąpić węgiel gazem, czy też szukamy jakichś innych źródeł, które w dłuższej perspektywie pozwolą nam uniezależnić się całkowicie od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych i redukować emisje CO2" - wskazała.

Jej zdaniem dla Polski gaz może być paliwem przejściowym. "Jest pewien potencjał do tego, aby wybudować jeszcze kilka jednostek, bardzo elastycznych dla systemu elektroenergetycznego. (...) Jednocześnie nie powiedziałabym, że musimy teraz odchodzić całkowicie od węgla na rzecz gazu. Powinniśmy szukać też innowacyjnych opcji, przede wszystkim źródeł odnawialnych, które mają potencjał" - wskazał Maćkowiak-Pandery.

W czwartek Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którego akcjonariuszami są państwa UE, ma omówić propozycję wycofania się banku z kredytowania inwestycji gazowych. Możliwe jest podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Timi
niedziela, 17 listopada 2019, 10:54

Nie ma pieniędzy na GAZ w Unii bo 0,5 mld poszło na budowę wielkich przemysłowych ferm drobiu na Ukrainie dla dla jednego oligarchy z koncernu MHP. Oczywiście fermy po 1mln kurczaków w jednym obiekcie są już dla eurokołchozu ekologiczne.

WydobywaćWkrajuWięcej
piątek, 15 listopada 2019, 21:42

Wydobywać teraz gazu i ropy z krajowych możliwości ILE SIE TYLKO DA. Rząd powinen dofinansować wszystko co związane z krajowym wydobyciem. Nowe odwierty, zakupić drugą taką wielką platforme jaką ostatnio kupił Lotos. Wydobywać tam gdzie ropa na ulice sama wypływa, sprawdzić jeszcze raz okolice Gorlic i innych. Za komuny szukano i zatajono wiele miejsc u nas gdzie jest ropa i wartościowe kopaliny. Przeczesać archiwa, popytać gdzie i kogokokwiek gdzie to odkrywali, objąć wszelkie krajowe wydobycie jakąś specustawą jako priorytet, uprościć prywatnym firmom i podmiotom poszukiwanie i wydobycie w zamian np. Za dzielenie sie choćby niedużą częścią wydobycia. Prezydent Duda w USA niech zachęca ich firmy do wierceń u nas. przygotować Polske na rekordowe krajowe wydobycie, bo jest gorzej niż mizerne jak na tej wielkości kraj. Mamy ponad 312 tysięcy km2 ziemi! Jesteśmy dużym krajem-jest gdzie kopać! To gwarancja wzrostu ponad 4,5%wego PKB na dekady!

w
niedziela, 17 listopada 2019, 10:37

juz pod Kutnem firma amerykańska odkryła bogate złoza. Minieło kilka lat i NIC.Na razie wydobyciem ( a raczej markowaniem) zajmuja sie 2 spólki . To za malo. Potrzeba z 50/ Jak była goraczka gazU łupkowego to texańczycy którzy przybyli do Polski mówili ze Polska nie wydobywa gazu BO NIE CHCE

Tweets Energetyka24