Reklama

Gaz

Arabia Saudyjska pomoże Rosji w produkcji i transporcie LNG

Fot. Zakłady "Jamał LNG". Fot. Novatek
Fot. Zakłady "Jamał LNG". Fot. Novatek

Saudi Aramco podpisała porozumienie ze spółką Novatek dotyczące współpracy przy produkcji i transporcie LNG z dalekiej rosyjskiej północy. Współpraca z Arabią Saudyjską dotyczy realizacji projektu „Arktik LNG-2”, która ma pozwolić Rosji stać się liderem eksportu skroplonego gazu na świecie.

Rosyjski Novatek poinformował na swojej stronie internetowej o podpisaniu memorandum o współpracy z Saudi Aramco. Umowa przewiduje współpracę Rosjan i Saudyjczyków w dziedzinie produkcji i transportu skroplonego gazu, a także w zakresie badań zasobów i możliwości wydobycia gazu ziemnego w rejonie podbiegunowym.

„Dostrzegamy duże perspektywy w rozwoju strategicznego partnerstwa z Arabią Saudyjską” – skomentował podpisanie dokumentu prezes Novateku Leonid Michelson. Szef spółki podkreślił, że jego firma dysponuje zasobami gazu ziemnego wysokiej jakości, a także unikalnym doświadczeniem w realizacji projektów LNG w regionie arktycznym Federacji Rosyjskiej.

Współpraca z Saudi Aramco dotyczyć ma konkretnie realizacji projektu „Arktik LNG-2”, o czym dzień wcześniej poinformował minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Polityk stwierdził, że Saudyjczycy zaangażują się w budowę obiektu w zatoce Obskiej - między półwyspem Jamał i półwyspem Gydańskim - na dalekiej rosyjskiej północy. Obecnie inwestycja jest w fazie przygotowywania dokumentacji projektowej.

Zakład, którego koszt szacowany jest na 10 mld dolarów, ma mieć możliwość produkcji 19 mln ton surowca rocznie. Pierwsza linia produkcyjna ma zostać uruchomiona na przełomie 2022/2023 r., druga w 2024 r., a kolejna w 2025 r. Inwestycja będzie drugim, po uruchomionym w grudniu 2017 r. zakładem „Jamał LNG”, przedsięwzięciem dzięki któremu spółka Novatek będzie mogła wydobywać i transportować skroplony gaz.  Zgodnie z zapowiedzią Novateku inwestycja pozwoli Federacji Rosyjskiej wyprzedzić w ciągu 10 lat Katar i stać się największym eksporterem LNG na świecie. 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama