Amerykanie coraz bardziej zainteresowani pojazdami elektrycznymi

20 stycznia 2020, 09:46
electric-car-1633939_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Więcej Amerykanów niż kiedykolwiek wcześniej jest zainteresowanych pojazdami z napędem elektrycznym, podobnie jak mieszkańców 19 innych krajów - wynika z badań firmy doradczej Deloitte.

Z badania Delloite, w którym przepytano łącznie 35 tys. klientów z 20 krajów wynika, że w sześciu z nich (USA, Indie, Niemcy, Chiny, Kora Południowa i Japonia) ankietowani deklarowali, że są bardziej zainteresowani kupnem pojazdu zelektryfikowanego jako ich następnego samochodu. Jak wskazał serwis CNet, zmiana nastawienia do tego rodzaju napędu była szczególnie widoczna w Stanach Zjednoczonych, gdzie zainteresowanie z 29 proc. w 2018 r. do 41 proc. w 2019 r.

Wciąż niewielki pozostaje jednak odsetek klientów, którzy chcieliby kupić w pełni elektryczny samochód. W USA jest to zaledwie 8 proc., w Indiach 15 proc., Niemczech 9 proc., w Chinach 19 proc., w Korei Południowej 11 proc. i w Japonii 12 proc. Znacznie lepiej wypadły tutaj modele z napędem hybrydowym, kolejno 27 proc., 25 proc., 31 proc., 33 proc., 37 proc. i 47 proc. 

Jako czynnik zniechęcający do kupna w pełni elektrycznego pojazdu Amerykanie podawali jego zasięg na jednym ładowaniu. Jak jednak zauważył serwis, problem może stanowić również uboga sieć stacji ładowania i wyjściowa cena zakupu takiego modelu. 

Badanie Deloitte dotyczyło również samochodów autonomicznych. Tutaj optymizm wyraziło już znacznie mniej ankietowanych. Blisko połowa Amerykanów uznała, że w 2020 r. takie samochody będą "niebezpieczne", a ponad dwie trzecie stwierdziło, że nie czuliby się dobrze z pojazdami użytkowymi, które po autostradzie mogą poruszać się praktycznie bez asysty kierowcy.

W kwestii bezpieczeństwa samochodów autonomicznych najbardziej zachowawcza okazały się Indie (58 proc. uważa, że są one niebezpieczne), a najbardziej otwarte Chiny (35 proc.). 

Badanie pokazało również, że 58 proc. Amerykanów biorących w nim udział nie zapłaciłoby więcej niż 500 dolarów za system całkowicie autonomicznej jazdy. Jak zauważył CNet, obecnie cena pozostaje jednak znacznie wyższa, podobnie jak wielu systemów wspomagających. (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24