Weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

23 lutego 2018, 10:10
car-3117778_1920 (1)
Fot.:Pixabay

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wczoraj weszła w życie.

Celem wprowadzenia ustawy jest uregulowanie rynku paliw alternatywnych w Polsce, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego. Akt prawny ma rozwiązać m.in. problem braku infrastruktury w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych, oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Ustawa stworzy system regulacyjny umożliwiający budowę do 2020 roku publicznej infrastruktury ładowania EV, a także tankowania pojazdów CNG i LNG. Inwestycje te mają się przyczynić do rozwoju transportu nisko- i zeroemisyjnego, co z kolei doprowadzi m.in. do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Ustawa przewiduje system zachęt, w tym zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, większe odpisy amortyzacyjne dla firm, zwolnienie ich z opłat za parkowanie czy możliwość poruszania się pojazdów o napędzie elektrycznym po pasach dla autobusów. W dokumencie znalazł się też pomysł wprowadzenia obligatoryjnego udziału pojazdów napędzanych energią elektryczną we flocie części organów administracji centralnej oraz wybranych jednostek samorządu terytorialnego.

Prace parlamentarne nad ustawą przebiegały w bardzo szybkim tempie. Pośpiech był argumentowany przez przedstawicieli Ministerstwa Energii koniecznością implementowania do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Rząd przyjął projekt aktu 28 grudnia, zaś 09 stycznia odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie, następnego dnia projekt trafił do sejmowych komisji, a 11 stycznia izba niższa parlamentu przyjęła ustawę. W następnej kolejności ustawa trafiła do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Mimo wątpliwości co do niektórych jej zapisów, senatorowie zdecydowali się nie wprowadzać żadnych zmian. 19 stycznia ustawa trafiła pod obrady Senatu, który przyjął ustawę bez poprawek. 5 lutego ustawę podpisał Prezydent Andrzej Duda.

ML/ORPA

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Optymista
niedziela, 11 marca 2018, 13:41

Mnie to w sumie najbardziej z tego wszystkiego buduje mysl o tych dodatkowych punktach ładowania. Nie wyobrażam sobie łądowania przez 8h na full auta w domu - to paranoja! Myslę o poszerzeniu floty w firmie wlasnie o auta elektryczne skoro ustawa daje przywileje... widziałem na stronce Greenway\'a sieć punktów ładowania i w sumie juz teraz nie wyglada to zle. Z tego co pisza to punkty rozlokowane sa do 100 km od siebie - całkiem spoko - przy dobrym zaplanowaniu trasy da sie jeździc smialo po Polsce. Niech rozbudowują te mapke - wtedy ludzie sie przekonaja, ze nie ma juz przeszkod i zaczna zmieniac myslenie o autach elektrycznych, a wtedy i ceny samochodow beda porownywalne do tradycyjnych spalinowych

Sygnalista
piątek, 23 lutego 2018, 21:49

Jaki jest zasięg auta z silnikiem elektrycznym przy temperaturze -10 C? Dlaczego ustawa nie obejmuje hybryd?