Reklama

Atom

Westinghouse rozpoczął prace inżynieryjne i projektowe związane z budową polskiego atomu

Fot. muffinman71xx / Flickr
Fot. muffinman71xx / Flickr

Firma Westinghouse poinformowała w środę o rozpoczęciu prac inżynieryjnych i projektowych w ramach grantu przyznanego przez Amerykańską Agencję Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce. To jeden z elementów umowy międzyrządowej.

Prace nad FEED (Front-End Engineering and Design) to jeden z kluczowych elementów realizacji umowy międzyrządowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej - przypomniało Westinghouse. Przygotowanie FEED będzie w większości finansowane przez rząd USA. Wstępne studium inżynieryjne zostanie po roku zweryfikowane przez polski rząd - zaznaczyła firma.

Reklama
Reklama

„FEED jest ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu budowy elektrowni jądrowej, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu” – powiedział wiceprezes firm Elias Gideon.

Westinghouse będzie realizować FEED wspólnie z odpowiedzialną za prace inżynieryjne, budowę i zarządzanie projektem firmą Bechtel.

Jak podkreślił koncern, projekt jądrowy będzie oparty na technologii AP1000, która „oferuje najwyższe dostępne na rynku bezpieczeństwo, operacyjność i zdolność do dostosowania się do uwarunkowań sieciowych”. 

AP1000 to reaktor PWR generacji III+ o mocy 1,1 GW, z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, spełniającego wymagania Polski sformułowane w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. 

Firma przygotowuje techniczną część amerykańskiej oferty dla polskiego rządu przewidzianej w polsko-amerykańskiej międzyrządowej umowie ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej". W maju Westinghouse otworzyło swój polski oddział - Westinghouse Electric Poland.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama