Węgry: Greenpeace rozstawił wieloryby przed parlamentem

10 lipca 2019, 09:47
budapest-1440679_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Instalację przedstawiającą wieloryby naturalnej wielkości wyłaniające się z morza odpadków umieściła we wtorek przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie organizacja Greenpeace. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecenia plastikiem.

Wieloryby wielkości 3 i 6 metrów wyłaniają się z morza śmieci zebranych na włoskim wybrzeżu. Od środy rano instalacja przeniesiona zostanie w inne uczęszczane miejsce węgierskiej stolicy – na plac Ferenca Deaka. Potem - jak pisze agencja MTI - ma trafić do Polski.

Jak podkreślił ekspert organizacji Gergely Simon, rocznie produkuje się 300 mln ton plastiku, z czego około połowy przeznaczone jest do jednorazowego użytku, a Dunaj codziennie przenosi do morza 4,2 tony plastikowych odpadów. "Zatem także my przyczyniamy się do zanieczyszczenia plastikiem" – zaznaczył.

Greenpeace chce swoją akcją zwrócić uwagę na to, że podczas gdy w niektórych krajach – np. w Rumunii i Austrii – już zdecydowano o zakazie używania jednorazowych torebek plastikowych, na Węgrzech jeszcze takiej decyzji nie podjęto.

W związku z tym organizacja zainicjowała petycję, którą podpisało dotychczas w internecie prawie 196 tys. osób. Podkreślono w niej m.in., że co minutę do oceanów trafiają plastikowe śmieci, które wypełniłyby samochód ciężarowy, a dwie największe rzeki w kraju, Dunaj i Cisa, są zanieczyszczone mikroplastikiem. "Zażądajmy razem, by także w naszym kraju nie można było używać jednorazowych torebek plastikowych" – napisano w petycji.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Naiwny
czwartek, 11 lipca 2019, 01:03

Japończycy znów zaczęli polować na te ssaki. A Ja mam rezygnować z plastykowej rurki do drinka po to żeby było więcej wielorybów do zabicia przez Nich? Ogłośmy bojkot japońskich towarów i japońskich restauracji.

Niuniu
środa, 10 lipca 2019, 16:18

Akcja godna uwagi i poparcia ale śmieci to nie wszystko. Szczególnie, że UE wprowadziła zakaz produkcji i używania wyrobów z tworzyw sztucznych typu torebki, słomki itp. Teraz warto by było zacząć wywierać realny nocisk na Japonię aby jak najszybciej zakazała połowów wielorybów ( i przy okazji na Norwegię). Myślę, że np. bojkot produktów japońskich byłby dla tego kraju bardzo bolesny. To naprawdę straszne, że przestajemy śmiecić między innymi po to aby było więcej wielorybów które następnie zabijają i zjadają Japończycy i Norwegowie.

Kiks
środa, 10 lipca 2019, 12:44

A Japonia wznowiła polowania na wieloryby..

andrzejto
środa, 10 lipca 2019, 12:43

Żelazna logika, wieloryby w państwie nie mającym dostępu do morza... Nie wspominając o tym, że głównym producentem plastikowych śmieci jest daleki wschód.

Tweets Energetyka24