Waszczykowski: Nowe rurociągi z rosyjskim gazem powinny przebiegać przez Polskę

4 stycznia 2016, 13:54

Rosyjski portal "Sputnik" powołując się na wypowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dla niemieckiego "Bild" poinformował, że Warszawa domaga się by przyszłe gazociągi łączące Rosję z Europą przebiegały przez terytorium Polski.  

„Chcielibyśmy by przyszłe gazociągi z Rosji do Europy Zachodniej biegły również przez terytorium Polski. To byłby znak solidarności i partnerstwa krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej” – miał powiedzieć Witold Waszczykowski w wywiadzie dla "Bild". Rosyjski "Sputnik" zinterpretował te słowa jako chęć położenia nowych nitek Nord Stream na polskich wodach terytorialnych. Nawet odrzucając taką interpretację wypowiedź polskiego polityka w takiej formie jest niezwykle kontrowersyjna.

Przypomnijmy, że jednym z zarzutów wobec planowanego gazociągu Nord Stream II była jego niekompatybilność z europejską polityką dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Stanowisko polskiego ministra spraw zagranicznych niejako przyzwalałoby na budowę kolejnych gazociągów uzależniających Europę, w tym Polskę, od dostaw rosyjskiego gazu. Jest to sprzeczne zarówno z europejską jak i polską polityką dywersyfikacji dostaw "błękitnego paliwa", które jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu. Słowa te mogą zostać również źle odebrane wśród krajów, którą są członkami koalicji przeciwko budowie drugiego "Północnego Potoku". 

Do tej pory polski MSZ nie wydał oświadczenia związanego z przytoczeniem słów ministra Waszykowskiego przez "Sputnik".

Zobacz także: Politico: Rośnie sprzeciw Europy Środkowo-Wschodniej wobec Nord Stream II

Zobacz także: Nord Stream II: Duda krytykuje Niemców za brak solidarności

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
h5f
poniedziałek, 4 stycznia 2016, 22:54

Pewnie, że powinny, ale lepiej, żeby ktoś poważny to załatwiał, a nie BŁAZEN Z PISU.

xyz
środa, 6 stycznia 2016, 05:46

Dlaczego portal usuwa posty przeciwne obecnej, jedynie słusznej władzy???

RazPutin
wtorek, 5 stycznia 2016, 14:28

He, he, he..Chyba ci, dziadku całkiem dekiel odpadł!

jang
wtorek, 5 stycznia 2016, 13:16

p Waszczykowski nadal myśli,że jest publicystą i może harcować w mediach na każdym polu.A tymczasem winien reprezentować Rząd i Prezydenta co oznacza uzgadnianie wypowiedzi na tematy strategiczne..Nieżyczliwi Polsce mają z niego pożytek.Przecież wpadka za wpadką.....

Wojmił
wtorek, 5 stycznia 2016, 12:48

Waszczykowski to naprawdę jeden z najgorszych szefów MSZ po 1989 roku...

Tweets Energetyka24