Waldemar Pawlak w sprawie kontraktu jamalskiego: Liczy się efekt końcowy

28 grudnia 2017, 17:14
Fot. Friends of Europe/Flickr.com

Waldemar Pawlak w nieautoryzowanym wywiadzie dla Onet.pl zaprzeczył stawianym mu zarzutom, iż w trakcie negocjacji prowadzonych przez jego resort w latach 2009/2010 w sprawie przedłużenia kontraktu jamalskiego w rzeczywistości reprezentował rosyjskie interesy. Jego zdaniem nie ma sensu upubliczniać treści rozmów z Rosjanami, ponieważ „liczy się efekt końcowy”. Ten według byłego ministra gospodarki w rządzie PO-PSL jest zadowalający.

Wywiad z b. ministrem gospodarki w rządzie PO-PSL dotyczy wszczętego 19 września przez prokuraturę śledztwa w sprawie zawartego  w 2010 roku tzw. kontraktu jamalskiego na dostawę rosyjskiego gazu. Śledczy sprawdzają, czy umowa mogła być niekorzystna dla Polski i czy mogło dojść do korupcji.

Zobacz także: Umowa gazowa z 2010 roku ,,sprzedanym meczem do jednej bramki”

Były premier w wywiadzie udzielonym (ale nieautoryzowanym) dziennikarzom Onet.pl  stanowczo zaprzeczył przyjęcia korzyści majątkowych od Rosjan w zamian za korzystne rozwiązania zawarte w umowie gazowej. W jego opinii sprawa jest motywowana politycznie i jej zadaniem jest odwrócenie uwagi od prawdziwego winowajcy niekorzystnych warunków współpracy z Rosjanami na podstawie umowy podpisanej w 2006 r. przez ówczesnego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego, obecnego prezesa PKN Orlen.

W 2006 r. to dla Rosjan byłoby kłopotliwe, gdyby przerwali dostawy do Polski. Przecież Polska nie sprowokowała żadnych awantur wokół dostaw gazu, więc nie było pretekstu. To dwie podobne sytuacje i dwie różne reakcje rządu. Dlaczego prokuratura nie zajmie się Jasińskim?

Waldemar Pawlak, b. minister gospodarki w rządzie PO-PSL

Według Waldemara Pawlaka badanie kulis negocjacji poprzedzających podpisanie kontraktu „nie ma znaczenia”, ponieważ „liczy się efekt końcowy”. Jego zdaniem w trakcie negocjacji „stosuje się różne triki negocjacyjne”, zaś sytuacja w 2009 r., gdy na Ukrainie doszło do kryzysu gazowego była niezwykle trudna.

Szła zima i było niewiele czasu. Czekanie byłoby katastrofą dla przemysłu i gospodarstw domowych. Trzeba było utrzymać dostawy gazu na bieżąco, a to mogli zrobić tylko Rosjanie. (…)I myśmy nie pękli. Nie padliśmy na kolana, nie zgodziliśmy się na ekstraceny. Zaczęliśmy normalnie z Rosjanami rozmawiać. I przez 10 miesięcy 2010 r., kiedy trwały negocjacje, Rosjanie realizowali dodatkowe dostawy bez żadnej umowy.

Waldemar Pawlak, b. minister gospodarki w rządzie PO-PSL

Zobacz także: Rosyjskie łapówki torpedują strategiczne projekty energetyczne w Polsce? [KOMENTARZ]

Odpowiadając na pytanie dotyczące gróźb i nacisków ze strony premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego odnośnie wycofania się strony polskiej z niekorzystnych zapisów Waldemar Pawlak stwierdził, że został zmuszony do podjęcia negocjacji z Rosjanami z uwagi na podział obowiązków wewnątrz rządu. „Innych chętnych nie było, bo negocjacje z Rosją zawsze są trudne” – wyjaśniał Pawlak.

Odnosząc się do kolejnego wątku w sprawie, dotyczącego budowy mostu elektroenergetycznego z Obwodem Kaliningradzkim Pawlak także zaprzeczył podejmowania działań na rzecz korzystnych warunków dla Rosjan:

Te dyskusje, jeszcze raz podkreślam, były prowadzone w zupełnie innym czasie, kiedy relacje z Rosją były inne. Były rozważane różne warianty, włącznie z tym, że Rosjanie mieli plany wybudowania elektrowni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim. Jak wiadomo, do dziś nikt tam żadnej elektrowni nie wybudował.

Waldemar Pawlak, b. minister gospodarki w rządzie PO-PSL

W trakcie rozmowy Waldemar Pawlak tłumacząc się ze stawianych mu zarzutów trzykrotnie stwierdził, że „liczy się efekt końcowy” , dwukrotnie, że „liczy się to, co zostało ostatecznie podpisane”  oraz raz, iż „liczy się tylko końcowe porozumienie”.

Zobacz także: Kowalski: Pawlak współodpowiedzialny za uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu

kn/Onet.pl

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Rotmistrz
piątek, 29 grudnia 2017, 08:46

Wiejskie pachołki Politbiura....

Kiks
piątek, 29 grudnia 2017, 22:44

Ten "geniusz" itelektu jak zawsze coś tam bełkocze pod nosem. A Jasiński to to już inna para kaloszy. Tez powinni wziać się za niego. Ale wiadomo koledzy z partii nie pozwolą. Jeszcze..

Marek1
czwartek, 28 grudnia 2017, 23:27

jak zwykle, cenzor dba o NIJAKOŚĆ portalu, by nie podpaść żadnej ze stron publikując posty zachęcające do SPRAWDZENIA szczegółów umowy jamalskiej ... żenada

Marek1
czwartek, 28 grudnia 2017, 17:33

Panowie jasiński i pawlak powinni od dawna mieszkać razem w 1 celi. Mieliby dużo czasu na kłótnie KTO spowodował większe straty dla Polski na skutek EKSTREMALNIE niekorzystnych zapisów jamalskiej umowy gazowej.

Marek1
czwartek, 28 grudnia 2017, 22:54

Tak się zastanawiam, Defence24 stał się moderowanym przez nowe władze portalem ?? A może "stare" władze ? Naprawdę nikogo z moderatorów nie interesuje CO sie stało, ze Polska straciła miliardy $ na dramatycznie niekorzystnej umowie jamalskiej ? Na tyle NIE interesuje, że usuwane są posty w których zadawane są pytania o te zadziwiające i maks. utajnione szczegóły umowy po której podpisaniu p. v-ce premier w młodym wieku przeniósł się nagle na "emeryturę" do swego majątku na wsi. Podobno nie ma już cenzury ?

Solidaruch
piątek, 29 grudnia 2017, 11:18

Pawlak nigdy nie prezentował Polaków, ani w 2009 roku, ani w marionetkowym rządzie w 1992 roku - po obaleniu rządu Olszewskiego. Gdyby nie Pawlak dziś Polska byłaby zupełnie inna.

żul demaskator
czwartek, 28 grudnia 2017, 22:31

Uwierzę wtedy PiS jak Pawlak skończy w pierdlu, inaczej to tylko "czarny"pr na wsioki z PSL.

energetyk
sobota, 30 grudnia 2017, 21:41

Olo chyba jesteś niepoważny! Budowa Gazoportu trwa nieco dłużej niż nawet jedna kadencja!!! pis już dwa lata buduje tunel w Świnoujściu i przekop mierzei wiślanej i i co ZERO postępu

Tweets Energetyka24