W obwodzie kaliningradzkim uruchomiono pływający terminal LNG

8 stycznia 2019, 13:58
45791567732_ea00044da5_z
Fot. Radosław Magiera / Flickr / ilustracyjne
Energetyka24
Energetyka24

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił we wtorek podczas uruchomienia w obwodzie kaliningradzkim pływającego terminalu LNG "Marszałek Wasilewski", że region ten stał się niezależny od tranzytowych dostaw gazu. Obecnie gaz trafia tam tranzytem, m.in. przez Litwę.

Rosyjski dziennik "Kommiersant" ocenił we wtorek, że terminal pozwoli na dostawy gazu skroplonego do obwodu kaliningradzkiego "w przypadku hipotetycznej blokady gazowej ze strony Litwy".

Jak mówił Putin, moc terminalu - 2,7 mld metrów sześc. gazu rocznie - "praktycznie całkowicie pokrywa zapotrzebowanie regionu, jest gwarancją niezawodnego alternatywnego wariantu zaopatrzenia regionu w gaz; obniża i sprowadza do zera zależność od tranzytowych dostaw gazu". 

Rosyjski prezydent przyznał, że dostawy gazu przesyłanego gazociągami są tańsze i bardziej racjonalne ekonomicznie. Zapewnił jednak, że różnica pomiędzy ceną LNG a ceną gazu dostarczanego rurociągami nie powinna "stać się dodatkowym obciążeniem dla konsumenta" i że rząd Rosji otrzymał odpowiednie zalecenia w tej sprawie. 

Według szacunków "Kommiersanta", pełne wykorzystanie terminalu "Marszałek Wasilewski" przy obecnej różnicy między ceną LNG i obecną regulowaną ceną wewnętrzną gazu w Kaliningradzie, która wynosi 4,84 tys. rubli za 1 tys. metrów sześc. gazu (ok. 61 USD), oznaczałoby straty rzędu 27 mld rubli rocznie (403,4 mln USD).

Obwód kaliningradzki otrzymuje gaz poprzez zbudowany jeszcze w czasach ZSRR gazociąg prowadzący przez terytorium Litwy. "Marszałek Wasilewski", zbudowany w Singapurze, służy do magazynowania LNG i jego regazyfikacji. Według planów rosyjskiego koncernu Gazprom skroplony gaz miałby być dostarczany z powstającej fabryki LNG w Wyborgu. Planowo ma ona być uruchomiona w 2019 roku. (PAP)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
wania
środa, 16 stycznia 2019, 15:39

Do jang. Idąc twoim tokiem rozumowania to zrobili tak właśnie Rosjanie. mimo istnienia działającego gazociągu uruchamiają gazoport. My mimo działającego korytarza kopiemy. I my mimo działającego gazociągu z Rosją budujemy kolejny do Skandynawii. Rosja potwierdza tylko, że gaz jest jest elementem nacisku i jest związany z polityką, skoro zakłada zamknięcie gazociągu przez kraj UE.

jang
niedziela, 13 stycznia 2019, 13:00

a my im przekopiemy na złość Mierzeję Wislaną aby sobie nie myśleli że tylko oni potrafią mieć wspaniałe pomysły i projekty biznesowe

Stek
piątek, 11 stycznia 2019, 13:43

Czy ktoś może wie, co jest przyczyną tak wysokiego skoku cen w energetyce? Wszyscy to tłumaczą , ale logiki w tym brak.

prawieanonim
czwartek, 10 stycznia 2019, 13:53

Niuniu - "A kryzys zbliża się akurat do Naszej gospodarki. Sankcje niewątpliwie też są ale są raczej mało skuteczne. Wystarczy popatrzeć na Nasz bilans handlowy z Rosją. I nic nie wskazuje aby prędko sytuacja się zmieniła"_________ Niuniu sugerowanie że kryzys gospodarczy zostanie spowodowany przez ujemny bilans handlowy z Rosją wskazuje co najmniej na obficie zakrapianą imprezę o przyczynach neurologicznych nie chcę wspominać przez grzeczność.

Niuniu
środa, 9 stycznia 2019, 20:32

Co byście chłopcy nie pisali to terminal jest i nie tylko. A kryzys zbliża się akurat do Naszej gospodarki. Sankcje niewątpliwie też są ale są raczej mało skuteczne. Wystarczy popatrzeć na Nasz bilans handlowy z Rosją. I nic nie wskazuje aby prędko sytuacja się zmieniła. Zamiast się wyśmiewać z Naszego wschodniego sąsiada przyjrzyjcie się Naszym osiągnięciom ekonomicznym i Naszym inwestycjom. Największym błędem jaki można popełnić jest niedocenianie potencjalnego przeciwnika i przecenianie własnych osiągnięć i możliwości.

Reklama
Tweets Energetyka24