USA oskarżają Rosję o łamanie sankcji i zakupy wenezuelskiej ropy

12 marca 2019, 14:29
6236849468_86e53e2a40_z
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, oskarżył Rosję o łamanie sankcji nałożonych na Wenezuelę i kupowanie ropy od reżimu Nicolasa Maduro.

„Rosnieft, państwowa spółka naftowa z Rosji, wbrew sankcjom USA nadal kupuje ładunki ropy od PDVSA, państwowego koncernu z Wenezueli (…) Igor Sieczyn rzuca reżimowi linę ratunkową” - oświadczył Pompeo podczas spotkania z dziennikarzami.

Rosnieft opublikował komunikat, z którego wynika, że jest „niezwykle zaskoczony” oświadczeniem sekretarza stanu USA w sprawie Wenezueli. Spółka uważa oskarżenia za bezpodstawne, subiektywne i stronnicze.

Wenezuela dysponuje największymi na świecie rezerwami ropy naftowej. W „BP Statistical Review of World Energy 2018” możemy przeczytać, że wynoszą one ponad 303 miliardy baryłek, czyli więcej, niż USA i Kanady razem wzięte. Dla porównania Arabia Saudyjska, uważana za naftowego potentata, dysponuje zasobami w wysokości 266,2 mld baryłek, natomiast cała Europa (w tym także Norwegia) ma do dyspozycji „zaledwie” 7,9 mld baryłek.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
leming
środa, 13 marca 2019, 22:16

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie nałożyła żadnych sankcji na Wenezuelę.To raczej jest występ kabaretowy, a może tylko mocne poczucie swojej siły.

Niuniu
środa, 13 marca 2019, 14:34

No teraz na pewno rosyjskie firmy wycofają się z wszelkich interesów z Wenezuelą i ropy też nie będą kupować. Jak Amerykanom tak dobrze idzie to niech jeszcze zażądają od ruskich zezłomowania całej techniki wojskowej i rozwiązania armii - nareszcie będzie spokój.

SOWA
wtorek, 12 marca 2019, 16:29

Gdzie ropa tam i amerykańska demokracja. Trudno uwierzyć jak korupcja i niekompetencja wojskowych mogła doprowadzić do upadku tak bogatego państwa. Ciekawe czy opozycja ma rzeczywiście coś do zaoferowania ludziom czy reprezentuje interesy koncernów.

Xd
wtorek, 12 marca 2019, 16:15

A od kiedy usa mają prawo wymagać od innych przestrzegania ich prawa a na marginesie szczekają a kupują od rosjan ropę bo ta ich rewolucyjna do wszystkiego się nie nadaje

Tweets Energetyka24