USA mogą pomóc Ukrainie przygotować się na zamknięcie tranzytu gazu

13 czerwca 2019, 13:59
15284493641_568230c6f4_z
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

Stany Zjednoczone gotowe są pomóc Ukrainie w przygotowaniach do możliwego odcięcia przez Rosję tranzytu gazu przez ukraińskie sieci przesyłowe - oświadczył radca gospodarczy ambasady USA w Kijowie John Schutte.

Do nowego kryzysu gazowego między Kijowem a Moskwą może dojść na początku 2020 roku. Kontrakt, który obowiązuje obecnie w sprawie tranzytu, wygasa z końcem bieżącego roku.

"Ukraina powinna przygotować się na ewentualność zamknięcia przez Rosję tranzytu gazu przez Ukrainę w 2020 roku, gdyż takie groźby słyszymy ze strony Rosji. Stany Zjednoczone gotowe są pomóc Ukrainie przygotować się do tego. Ukraińskie firmy (gazowe) powinny wykorzystać środki na zakup i przechowywanie gazu na zimę" - powiedział Schutte w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-Ukraina.

Amerykański dyplomata pozytywnie ocenił reformy ukraińskiego sektora  energetycznego, w szczególności w państwowej spółce paliwowej Naftohaz Ukrainy. "Konieczne są jednak dalsze reformy, by zapewnić prawdziwą  konkurencję, zwiększenie transparentności, ograniczenie władzy oligarchów oraz podniesienia efektywności w energetyce" - zaznaczył.

Schutte zapewnił, że Amerykanie i inni partnerzy Ukrainy nadal będą wspierali ją w tych wysiłkach. Zwrócił jednocześnie uwagę, że rozwojowi gospodarczemu tego kraju szkodzi niedokończona reforma sądownictwa.

"Potencjalnych inwestorów powstrzymują informacje o tym, że ukraińskie sądy nie stoją na straży surowego przestrzegania kontraktów oraz nie bronią praw osobistych, korporacyjnych i intelektualnych" - powiedział radca ekonomiczny ambasady USA na Ukrainie.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24