USA i Kanada chcą Arktyki ,,wolnej od poszukiwań ropy i gazu"

21 grudnia 2016, 17:53
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Prezydent USA Barack Obama i premier Kanady Justin Trudeau obwieścili wczoraj początek programu ochrony obszarów arktycznych. Kroki podjęte w jego ramach mają prowadzić m.in. do wyłączenia dna Morza Arktycznego z poszukiwań ropy naftowej i gazu.

,,USA i Kanada rozpoczynają działania mające na celu zapewnić bezpieczeństwo, stabilność i przetrwanie ekosystemowi Arktyki. Skoncentrują się one na ograniczeniu ruchu okrętów, zarządzaniu surowcami naturalnymi w oparciu o naukowe podstawy i zapewnieniu tym terenom przyszłości wolnej od poszukiwań ropy i gazu”- głosi oświadczenie opublikowane przez sztab prasowy Białego Domu.

 

Wciąż nie wiadomo, jak do programu odniesie się prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Znany jest on ze swojego sceptycznego podejścia do kwestii klimatycznych takich jak globalne ocieplenie.

 

Działania USA i Kanady mogą również krzyżować plany Rosjan, którzy z początkiem grudnia ogłosili powstanie centrum zarządzania operacjami morskimi w strefie arktycznej. Tworzenie sieci logistycznej ma kluczowe znaczenie dla projektów wydobywczych Rosnieftu i Gazpromu w Arktyce. Tamtejsze  zasoby ropy naftowej oceniane są na 90 mld baryłek.

 

 

Zobacz także: Rosja tworzy arktyczne centrum zarządzania operacjami morskimi. W tle energetyka

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
xd
środa, 21 grudnia 2016, 19:49

wzruszyłem się tą amerykańską troską o środowisko napiszcie że potrzeba wam kilku lat na budowę odpowiednich statków a nie jak zwykle wycieranie gęby jak nie demokracją to teraz ekologią hipokryci

mefis58
środa, 21 grudnia 2016, 19:26

Działania Obamy niczego nie pokrzyżują Rosji i nie wpłyną na decyzje Trumpa, który oleje je ciepłym....

rozbawiony
czwartek, 22 grudnia 2016, 01:05

Może tak zatroszczą się o tereny niearktyczne i zaprzestaną katastrofalnego dla środowiska szczelinowania? :-D

Reklama
Tweets Energetyka24