USA i Kanada chcą Arktyki ,,wolnej od poszukiwań ropy i gazu"

21 grudnia 2016, 17:53
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Prezydent USA Barack Obama i premier Kanady Justin Trudeau obwieścili wczoraj początek programu ochrony obszarów arktycznych. Kroki podjęte w jego ramach mają prowadzić m.in. do wyłączenia dna Morza Arktycznego z poszukiwań ropy naftowej i gazu.

,,USA i Kanada rozpoczynają działania mające na celu zapewnić bezpieczeństwo, stabilność i przetrwanie ekosystemowi Arktyki. Skoncentrują się one na ograniczeniu ruchu okrętów, zarządzaniu surowcami naturalnymi w oparciu o naukowe podstawy i zapewnieniu tym terenom przyszłości wolnej od poszukiwań ropy i gazu”- głosi oświadczenie opublikowane przez sztab prasowy Białego Domu.

 

Wciąż nie wiadomo, jak do programu odniesie się prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Znany jest on ze swojego sceptycznego podejścia do kwestii klimatycznych takich jak globalne ocieplenie.

 

Działania USA i Kanady mogą również krzyżować plany Rosjan, którzy z początkiem grudnia ogłosili powstanie centrum zarządzania operacjami morskimi w strefie arktycznej. Tworzenie sieci logistycznej ma kluczowe znaczenie dla projektów wydobywczych Rosnieftu i Gazpromu w Arktyce. Tamtejsze  zasoby ropy naftowej oceniane są na 90 mld baryłek.

 

 

Zobacz także: Rosja tworzy arktyczne centrum zarządzania operacjami morskimi. W tle energetyka

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Krzysztof
czwartek, 22 grudnia 2016, 12:39

Bardzo dobrze, trzeba powstrzymać ruskiego ! Zobaczcie co ruscy zrobili z Syberią, w miejscach tzw. "poszukiwań ropy". Dramat i katastrofa ekologiczna

gosc
piątek, 13 stycznia 2017, 21:53

cwaniaczki ,to chodzi o rosje a nie o nich .

WYEDUKOWANE USA
środa, 21 grudnia 2016, 21:52

"Prezydent USA Barack Obama i premier Kanady Justin Trudeau obwieścili wczoraj początek programu ochrony obszarów arktycznych. Kroki podjęte w jego ramach mają prowadzić m.in. do wyłączenia dna Morza Arktycznego z poszukiwań ropy naftowej i gazu...". No nie wiem jak J. Trudeau ale Obama może sobie co najwyżej pomarzyć o swoich (w kontekście wyboru Trumpa)"wizjach".

maq
czwartek, 22 grudnia 2016, 10:37

Dlaczego moderator nie dopuszcza żadnego komentarza, w którym o ochronie środowiska mówi się inaczej niż źle lub bardzo źle? Kreujemy rzeczywistość?

Towczuk
wtorek, 9 maja 2017, 15:25

He he he. Wiedza ze sa za Ruskimi kilkanascie lat do tylu w temacie to "dbaja" o srodowisko...

Reklama
Tweets Energetyka24