USA grożą zaostrzeniem antyrosyjskich sankcji

20 lipca 2015, 11:16

The Times donosi, że jeżeli Władimir Putin nie doprowadzi do wstrzymania działań militarnych w Donbasie, to Stany Zjednoczone zaostrzą sankcje, którymi po agresji na Ukrainę, zostały objęte rosyjskie firmy. W stosunku do stanu obecnego, zmiana miałaby polegać na skróceniu do siedmiu dni (z trzydziestu) czasu zapadalności kredytów
i obligacji wybranych spółek.  

Skrócenie czasu kredytowania, połączone z ograniczeniami w zakresie terminu zapadalności obligacji emitowanych przez, niektóre rosyjskie podmioty (Rosnieft, Novatek, Gazprom Nieft, Gazprombank, Sbierbank, Bank Moskwy, VTB Bank i Rosselkhozbank), w praktyce oznacza niemal całkowite odcięcie ich od zachodniego kapitału. Amerykanie liczą, że cios wymierzony w najbogatszych i najbardziej wpływowych Rosjan doprowadzi do eskalacji ich niezadowolenia. Brytyjska gazeta cytuje wysoko postawionego przedstawiciela amerykańskiej administracji, który twierdzi wprost, że chodzi tutaj o wywarcie pośredniego wpływu na Władimira Putina i zmuszenie go do ustępstw w sprawie wojny na Ukrainie.

Oprócz ograniczenia dostępu do międzynarodowego rynku kapitałowego, państwa zachodnie wprowadziły również liczne zakazy związane z dostarczaniem specjalistycznego sprzętu i oprogramowania dla rosyjskiego sektora paliwowo–energetycznego. W połączeniu ze spadającymi cenami ropy naftowej, wpłynęło to bardzo negatywnie na jego kondycję – uniemożliwiając realizację wielu flagowych inwestycji lub nawet powodując częściową utratę płynności finansowej. Jeżeli dojdzie do zaostrzenia sankcji, które zbiegnie się w czasie z nieuchronnym już powrotem Iranu do grona państw – eksporterów ropy i gazu, to dotychczasowe kłopoty rosyjskich potentatów energetycznych mogą jednak okazać się zaledwie zapowiedzią prawdziwego kryzysu.

(JK)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rozbawiony
poniedziałek, 20 lipca 2015, 14:44

USA grożą... Jedynie na tyle mogą sobie pozwolić wobec Federacji Rosyjskiej... ;-)

jang.
wtorek, 21 lipca 2015, 17:25

Tyberios-fakt,ze p Putin ze wszystkim sobie znakomicie radzi.Nikt nie umiał wskrzesić zwiędłe NATO a p Putin je ożywił i znacznie przybliżył do granic Rosji.Nikt nie potrafił namówić Skandynawów i Japonię do militaryzacji a p.Putin-owszem,postarał się.Nikt nie potrafił zintegrować Unii wokół dywersyfikacji strategicznych zakupów a p. Putin raz ,dwa to też zainicjował.Nawet wspomógł pokojowe negocjacje z Iranem.Kierowcy i mieszkańcy domów ogrzewanych gazem nigdy p Putinowi nie przestaną być wdzięczni za radykalne spadki cen ropy-gazu..Zaiste jest to nadzwyczajny polityk,nadzwyczajny......To co? Zadowolony Wasia z postu?

nienawidzeruskich
poniedziałek, 20 lipca 2015, 17:26

Przywalić takimi sankcjami że sie będą zżerać na ulicach Moskwy

Tweets Energetyka24