Unia Europejska zbuduje terminale do odbioru amerykańskiego LNG

26 lipca 2018, 13:47
read in 2 min.
Zrzut ekranu 2018-07-26 o 13.41.57
Fot. White House

Zgodziliśmy się dzisiaj na wzmocnienie naszej strategicznej współpracy w sektorze energii - poinformował Donald Trump po spotkaniu z Jean-Claude Junckerem. Obszarem szczególnego zainteresowania w tym zakresie ma być skroplony gaz ziemny, którego zakupy w imieniu UE zadeklarował szef Komisji Europejskiej.

Donald Trump rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia, że spotkanie do którego doszło otwiera nowy rozdział w relacjach Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Nazwał go nawet „etapem bliskiej przyjaźni”.  W dalszej części podkreślał wagę relacji transatlantyckich: „Jeśli połączymy siły, uda nam się uczynić naszą planetę lepszym, bezpieczniejszym i bardziej zamożnym miejscem” - mówił amerykański prezydent.

„Zgodziliśmy się dzisiaj na wzmocnienie naszej strategicznej współpracy z sektorze energii. Unia Europejska chce importować więcej LNG ze Stanów Zjednoczonych i będzie bardzo, bardzo dużym nabywcą” - oświadczył Trump. „Sprawimy, że będzie to dla nich znacznie łatwiejsze (…) będą mogli zdywersyfikować swoje dostawy energii, czego bardzo potrzebują” - dodał.

Przywódcy USA wtórował Jean Claude Juncker: „Zdecydowaliśmy się wzmocnić naszą współpracę w dziedzinie energii. UE zbuduje więcej terminali do importowania skroplonego gazu ziemnego z USA.  Jest to również przesłanie dla innych” - mówił europejski polityk.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
leming
piątek, 27 lipca 2018, 18:17

Ale przecież KE nie dokonuje zakupów gazu ? Takie rozwiązanie, czyli zakupy dla całej UE po jednakowej cenie zostało przecież odrzucone, bo jak stwierdzono handel gazem to domena biznesu. A tu wysoki komisarz UE obiecuje zakupy, w czyim imieniu ?

Michnik
piątek, 27 lipca 2018, 13:23

Wystarczy zawrzeć unię energetyczną i zawrzeć w niej, że to co wchodzi na teren UE kosztuje dla każdego tyle samo...ale Niemcom na 100% to się nie spodoba. Nie wiem czy też nam w tej sytuacji opłacałaby się budowa Baltic Pipe.

observer48
piątek, 27 lipca 2018, 01:00

Przecież obecnie niewykorzystany potencjał regazyfikacyjny LNG w europejskich gazoportach to niemal 200 miliardów m3 rocznie, a dostawy gazu z RoSSji rurociągami to maksimum 185 mld m3 rocznie. Wystarczy zbudować interkonektory pozwalające na redystrybucję tego gazu wśród państw członkowskich UE.

Tweets Energetyka24