Unia Europejska dofinansuje połączenie gazowe Estonii z Finlandią

18 sierpnia 2016, 11:59
fot. Jeremy Buckingham/ Flickr

Unia Europejska zapowiada dofinansowanie gazowego połączenia między Finlandią a Estonią. Wysokość wsparcia ma wynieść 187,5 miliona euro, co stanowi 75 procent kosztów inwestycji. 

 

Połączenie ma być budowane przez spółki Baltic Connector Oy z Finlandii i Elering AS z Estonii. Łączna długość gazociągu wyniesie ponad 150 kilometrów, z czego 22 znajdą się na ziemi należącej do Finlandii a 80 na wodach należących do tego kraju. Pozostałe 50 kilometrów gazociągu zostanie wybudowane na lądowym terytorium Estonii. Połączenie ma być gotowe w grudniu 2019 roku.

"Dywersyfikacja źródeł energii i jej dróg dostaw poprzez łączenie rynków energii należy do istoty Unii Energetycznej. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznej, atrakcyjnej cenowo i zrównoważonej energii dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Pierwszym etapem była budowa połączenia Polska-Litwa. Realizujemy teraz kolejny krok wsparcia dla Balticconnector (Interkonektora Bałtyckiego). Wspieramy łańcuch projektów, które doprowadzą do zakończenia gazowej izolacji północno-wschodniej Europy i przyczynią się do rozwoju regionalnego rynku energii w Państwach Bałtyckich" powiedział Miguel Arias Cañete Komisarz ds. Klimatu i Energii.

Zobacz także: Rosyjskie media: Niepewny los Nord Stream 2

Zobacz także: Nowy szczyt OPEC. Czy uda się zamrozić produkcję ropy?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
gosc
piątek, 19 sierpnia 2016, 03:03

Dlaczego nie podano waznej informacji jaka bedzie przepustowosc tej rury i jaki wolumen gazu bedzie przesylany?

gosc
piątek, 19 sierpnia 2016, 03:03

Dlaczego nie podano waznej informacji jaka bedzie przepustowosc tej rury i jaki wolumen gazu bedzie przesylany?

Tweets Energetyka24