Ukraina: rezerwy gazu znacznie mniejsze, niż rok temu

5 stycznia 2017, 14:51
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Stan zaopatrzenia ukraińskich magazynów gazu wynosi obecnie 11,8 mld m3, czyli o 16,4% mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych tamtejszego ministerstwa energetyki.

9 grudnia 2016 r. w Brukseli odbyło się trójstronne spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ukrainy oraz Rosji. Dotyczyło kwestii zakupu przez Kijów dodatkowych wolumenów rosyjskiego gazu, stanowiącego gwarancję w okresie zimowym, że tranzyt w kierunku UE będzie odbywał się bez zakłóceń. Niestety stronom nie udało się osiągnąć porozumienia. 

Podczas rozmów Ukraina potwierdziła chęć zakupu 1,5 - 4 mld m3 gazu, natomiast Rosja wyraziła gotowość, aby być jego dostawcą. I prawdę powiedziawszy, to jedyne konkrety, które udało się ustalić. Znacznie dłuższa jest lista zgłoszonych rozbieżności. Rosja proponuje, żeby cena za 1000 m3 wynosiła ok 180 $, natomiast zamówienie było realizowane na podstawie aktualnej umowy. Kijów domaga się natomiast podpisania odrębnego kontraktu, obniżenia ceny o ok. 20-30 $ (i rezygnacji z klauzuli take-or-pay) oraz przesyłania surowca z ominięciem zbuntowanych republik na południowym wschodzie kraju.

Zobacz także: Ukraiński system transportu gazu potrzebuje europejskich inwestycji

Zobacz także: Nowy etap wojny na Ukrainie: Rosja celuje w infrastrukturę krytyczną

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
nad wyraz rozbawiony
niedziela, 8 stycznia 2017, 02:25

"Kijów domaga się"... Co najwyżej może grzecznie prosić! Kolejna dobra wiadomość z Ukrainy...

Chief
czwartek, 5 stycznia 2017, 22:21

Niestety ta zardzewiała rura z fotografii jest od wodociągów. Nie od linii gazowej.