Ukraina: gaz z Weszehradu zamiast rosyjskiego

20 września 2016, 13:45
fot. www.nord-stream.com

Minister Energii Ukrainy Igor Nasalik poinformował, że jego kraj będzie w stanie przetrwać zimę bez zakupów rosyjskiego gazu. Ma być to możliwe między innymi dzięki zakupom surowca z Polski i Węgier.

Minister Energii Ukrainy zaznaczył, że w celu pokrycia zapotrzebowania w okresie zimowym jego kraj będzie w stanie zgromadzić w swoich podziemnych magazynach gazu 17 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa. Instalacje te zostaną napełnione surowcem z poza Rosji, między innymi z Polski i Węgier.

"Kiedy spotkamy się z Grupą Weszehradzką będziemy dyskutować o dodatkowych zakupach gazu z Węgier, będziemy rozmawiać o interkonektorze, który będzie łączył nasz kraj z Polską. Inwestycja ta nie jest jeszcze gotowa ale strona polska robi ze swojej strony wszystko by ją zrealizować" powiedział Igor Nasalik. "Możliwe, że bedziemy w stanie pozyskać nawet więcej niż 17 miliardów metrów sześciennych" dodał.

Rząd Ukrainy wielokrotnie podkreślał, że jego ambicją jest zupełne uniezależnienie się od gazu z Rosji. Planowane zakupy surowca z Polski mogą być szansą dla naszego kraju na realizację wspólnej polityki zagranicznej, która jednocześnie wywrze pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Zobacz także: Energa i Enea podpisały list ws. rozbudowy Elektrowni Ostrołęka

Zobacz także: Co z irańskim kontraktem PKN Orlen? „Amerykanie i Azerowie wchodzą do gry”

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
mity i rzeczywistość
wtorek, 20 września 2016, 22:07

a polska i węgry to skąd go biorą --------- z tatr ????????????

Adam
wtorek, 20 września 2016, 20:49

Należy się dobrze zastanoeić w jaki sposób zabezpieczyć płatności, oby się nie okazało że będziemy dla Ukrainy sponsorem. Mam poważne wątpliwości.

Reklama
Tweets Energetyka24