UE radykalnie obniży import rosyjskiego gazu i ropy

11 grudnia 2020, 16:13
gazociąg pixabay
Fot. Pixabay

To potężne uderzenie w rosyjską gospodarkę, opartą na sprzedaży surowców, w największej części do Europy. 

Unia Europejska, największy konsument rosyjskich węglowodorów, zamierza w najbliższej przyszłości drastycznie ograniczyć import ropy i gazu.

W piątek przywódcy UE zgodzili się zaostrzyć plan redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Pierwotny plan zakładał, że do 2030 r. emisje gazów cieplarnianych powinny spaść o 40% w porównaniu z poziomem z 1990 r. Nowy cel to "co najmniej 55%" - napisała Michel na Twitterze.

Przede wszystkim sektor energetyczny będzie musiał "stać się ekologiczny": odpowiada za 75% emisji w UE. Aby zrealizować ambitny program do 2030 r., zużycie ropy naftowej powinno spaść o prawie jedną trzecią, a gazu - o jedną czwartą, ostrzegała wcześniej europejska komisarz ds. energii Kadry Simson.

Reklama

Reklama

Pod względem monetarnym Unia Europejska zamierza obniżyć koszty importu węglowodorów o 100 mld euro.

Do 2050 r. UE stawia sobie za cel całkowite wycofanie paliw kopalnych.

W lipcu Komisja Europejska zatwierdziła dwie strategie mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Pierwsza wymaga stworzenia jednolitego rynku energii i dywersyfikacji dostawców, druga - masowej produkcji czystego wodoru na cele energetyczne.

Kraje europejskie zamierzają zrezygnować zarówno z ropy naftowej, jak i gazu ziemnego, które powinny zostać zastąpione „gazami nie emitującymi dwutlenku węgla”, głównie wodorem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Buczacza
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 13:14

Dawno tak się nie uśmiałem. Najpierw dowiedziałem się że Moskwa to stolica świata! Do tej pory się śmieję zresztą nie tylko ja. Następnie dowiedziałem się że UE radykalnie zmniejszy zapotrzebowanie na węglowodory! Wiadomo kto jest największym eksporterem i kto przez te nowe uwarunkowania straci najwięcej. Z tym, że dla całych zastępów inteligentnych inaczej. Wszyscy stracą w tym Polska tylko nie rosja! Wszyscy wiemy, że rynek węglowodorów przechodzi załamanie. Stąd też wyniki i problemy gazpromiku czy też rosnieftu się nawarstwiają . Okazuje się że owi fachowcy i tak udawdniają,że owe firmy i tak dają sobie świetnie radę. Nawet jak nie płacąc to i tak gorzej w Polsce! Nawet jak obrót spada o 40 procent i przynoszą stratę to i tak jest dobrze. Rebiata jesteście tacy pocieszni. A ja tak bardzo lubię się śmiać. Proszę o więcej .

Niuniu
sobota, 12 grudnia 2020, 15:53

Piszecie o Rosji, a to nie jest dla Polski istotne. Dla Nas i polityki Naszego Rządu ta decyzja jest dużo bardziej groźna niż dla Rosji. Miało być 40% zmniejszenia emisji do 2030r a teraz jest 55%. A dopiero co Nasz Rząd dogadał się z górnikami o utrzymywaniu branży do 2050r. Teraz to porozumienie do kosza. Dopiero co był artykuł w def 24 o kolejnych węglowych blokach budowanych bądż modernizowanych w Polsce. teraz te bloki nie mają szans na amortyzację. To co uzgodniono i na co się Morawiecki zgodził jest super dla mojego zdrowia a już na pewno dla zdrowia młodego pokolenia polaków. Ale dla zcentralizowanej, państwowej energetyki to gwóźdź do trumny. A dla odbiorców energii wizja pewnych wysokich podwyżek.

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 10:14

Istotnie Niuniu, dla was w Rosji decyzja UE to masakra, dla Polski to dobre wiadomości:)

Raf
środa, 16 grudnia 2020, 19:22

A co w tym niby dobrego dla Polski?

Buczacza
czwartek, 17 grudnia 2020, 23:46

Wszystko po prostu wszystko.

po trzecie sankcje
sobota, 12 grudnia 2020, 07:32

Dziś wydaje się to nieco abstrakcyjne, ale uruchomienie takiego trendu może kompletnie zmienić sytuację w tej części świata. Rosja po prostu nie będzie miała kasy na ekspansję i mieszanie u sąsiadów. Poza tym standardy cywilizacyjne zaczną im się obniżać bardziej i szybciej niż do tej pory. Wiele wskazuje na to, że do Rosjan powoli zaczyna docierać, że "dobrze to już było" i prawdę powiedziawszy to ciekawe co z tym zrobią.

Olo
sobota, 12 grudnia 2020, 16:32

Teoretycznie tak, ale czy praktycznie? Wodór możesz mieć albo z gazu albo z wody. W tym drugim procesie potrzebujesz duuuużo b. taniej e.e. A kto ma gaz i tanią ee?

ciekawy
sobota, 12 grudnia 2020, 18:37

Wodę ma każdy a tanią ee można pozyskać z elektrowni jądrowej. Gaz jest pominięty w tym procesie.

Raf
sobota, 12 grudnia 2020, 01:47

To tylko z rosyjskich węglowodorów ma zrezygnować UE??? Od innych będzie kupować???

Davien
niedziela, 13 grudnia 2020, 17:28

Jak widać....

HeHe
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 11:11

Tak widać tylko z Ukrainy :)

Buczacza
piątek, 11 grudnia 2020, 17:44

To będzie naprawdę dobry weekend.

Tweets Energetyka24