Nord Stream 2 prawie ukończony więc... Niemcy chcą zakazać finansowania miedzynarodowych gazociągów

2 czerwca 2021, 14:43
7190188612_8083194c76_k
Fot. Tilemahos Efthimiadis / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


11 krajów unijnych, w tym Niemcy, chce, aby Unia Europejska zakończyła finansowanie transgranicznych projektów gazowych w związku ze zmianami klimatycznymi - wynika z nieformalnego dokumentu, który widziała PAP.

UE od lat finansuje transgraniczne projekty energetyczne, w tym gazowe. Przykładem są interkonektory, czyli połączenia między sieciami gazowymi krajów członkowskich, zwiększające bezpieczeństwo energetyczne UE. 

Część krajów członkowskich chce jednak, żeby przestała finansować takie projekty, i powołuje się przy tym na zmiany klimatyczne na świecie. Pod dokumentem, który widziała PAP, podpisały się: Austria, Niemcy, Belgia, Dania, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Holandia i Szwecja. 

Kraje te chcą wyłączenia finansowania transgranicznych projektów dotyczących paliw kopalnych z tzw. rozporządzenia TEN-E. Obecnie trwają prace nad jego zmianą w związku z Europejskim Zielonym Ładem.

Reklama
ReklamaKraje wskazują, że TEN-E nie może ułatwiać inwestycji w infrastrukturę paliw kopalnych ani mieszania wodoru z paliwami kopalnymi.

 

Transeuropejskie Sieci Energetyczne (TEN-E) to polityka unijna skoncentrowana na łączeniu infrastruktury energetycznej krajów UE. W ramach tej polityki Unia zapewnia finansowanie nowej infrastruktury energetycznej.

 

Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Znla
sobota, 5 czerwca 2021, 06:21

Liczmy tylko na siebie. Dość już Niemców, Czechów itd. Mało mnie obchodzi co myślą inne kraje

Maria
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 13:48

I tak powinno być. Zawsze ktoś chciał nam dyktować co nam wolno a co nie.Tak jest do dzisiaj.Innym krajom wszystko można,nam prawie nic.Ciągle czegoś nam zabraniają wszyscy chcą nam narzucać swoje pomysły. Niemcy,Francja robią co chcą,Czesi też, tylko nas się za wszystko krytykuje.

Niuniu
sobota, 5 czerwca 2021, 02:51

Dfff - a gdzie mamy uciekać? Do Łukaszenki i Putina? Kolega nie doczytał, że zwolennikami zmiany polityki unijnej są Nasi przyjaciele z trójmorza? Szwecja, Estonia i łotwa. Dzięki sukcesom naszej dyplomacji w zasadzie to został nam do ucieczki tylko księżyc Pana Twardowskiego. Brak tylko odpowiedniej rakiety.

krajan
piątek, 4 czerwca 2021, 18:24

To dopiero perfidia niemiecka Po ukończeniu rosyjsko - niemieckiego gazociągu, żądają wprowadzenia zakazu międzynarodowego finasowania na kolejne gazociągi

Pentody
piątek, 4 czerwca 2021, 14:39

Czy to jest niemieckie Energiewende ?

Simca
czwartek, 3 czerwca 2021, 22:40

No to się zaczyna.

Tweets Energetyka24