UE coraz bardziej uzależniona od rosyjskiego gazu

23 grudnia 2015, 17:47

Prezes Gazpromu poinformował, że całkowity wolumen gazu eksportowanego w 2015 roku wyniesie 159,2 mld m3. Jest to drugi najwyższy wynik w historii spółki, porównywalny z rekordowymi 162,7 mld m3, które sprzedano za granicę w 2013 roku.

Według Aleksieja Millera, dane z pierwszych dwudziestu dni grudnia pozwoliły analitykom na oszacowanie wielkości  eksportu, zarówno w odniesieniu do pozostałej części miesiąca, jak i szerzej - całego 2015 roku. Otrzymane wyniki są w ujęciu generalnym o 8% lepsze, niż w 2014 r, kiedy to przesłano do zagranicznych kontrahentów 147,2 mld m3 surowca.

Prezes Gazpromu zwrócił uwagę, że w minionych 11 (prawie 12) miesiącach odnotowano znaczny wzrost popytu na rosyjski gaz u klientów w Europie Zachodniej, takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, czy Francja. W jego przekonaniu „potwierdza to znaczenie projektu Nord Stream II”. 

Powyższe informacje obrazują niepokojący trend - Unia Europejska, wbrew buńczucznym zapowiedziom, coraz bardziej uzależnia się od dostaw „błękitnego paliwa” z Rosji. W tych okolicznościach porozumienie dotyczące realizacji Nord Stream II, zawarte przez europejskie koncerny i popierane przez rządy niektórych państw członkowskich UE, grozi całkowitym unicestwieniem projektu Unii Energetycznej - rozumianego jako wspólnota oparta na zasadach solidarności oraz uczciwej konkurencji. Taka sytuacja byłaby niezwykle szkodliwa z polskiego punktu widzenia.

Zobacz także: Niemcy wsparli budowę Nord Stream II

Zobacz także: Premier Włoch o Nord Stream II: UE stosuje podwójne standardy

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob er cik
środa, 23 grudnia 2015, 20:42

Amerykznie tznio sprzedadza nzm rpe i gaz, a wtedy 《zalejemy》nimi europe i bedzie ok

Reklama
Tweets Energetyka24