Tusk: za grosz nie wierzę rządzącym w to, co mówią na temat Turowa

1 października 2021, 14:24
5984757325_35da3d8563_k
Fot. Platforma Obywatelska RP / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Za grosz nie wierzę rządzącym w to, co mówią na temat Turowa. Kłamanie w sprawie Turowa stało się patologiczne - mówił lider PO Donald Tusk, pytany o ocenę negocjacji z Czechami.

Delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić w czwartek treści porozumienia ws. kopalni Turów. Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, "bardzo dobra polska oferta nie została przyjęta", doszło natomiast do "eskalacji czeskich żądań".

Reklama
Reklama

Tusk był pytany podczas konferencji o ocenę negocjacji polskiego rządu z Czechami. Przypomniał w tym kontekście zapewnienia sprzed miesięcy m.in. szefa MAP Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego, że sprawa jest rozwiązana. 

"Mam kłopot z interpretacją tego, co się stało w czasie ostatnich negocjacji, bo ja - podobnie jak większość chyba dzisiaj Polaków - za grosz nie wierzę w to, co oni mówią na ten temat" - powiedział Tusk. "Kłamanie w sprawie Turowa stało się patologiczne" - ocenił. 

Pytany, czy jest możliwości niepłacenia kary do Komisji Europejskiej za niewdrożenie środków tymczasowych, polityk PO odpowiedział: "Nie dajcie sobie wmówić, że to jest konflikt pomiędzy Polską a Unią Europejską albo Polską a instytucjami czy trybunałami". "To jest problem, który należało i można było rozwiązać pomiędzy Polską a Czechami" - powiedział.

"Byłem jednym z promotorów i bardzo aktywnych uczestników grupy formatu wyszehradzkiego, kiedy byłem premierem. Wtedy dało się rozwiązać właściwie każdy problem pomiędzy naszymi państwami" - mówił Tusk. "Do niedawno wydawało się, że zrujnowali co prawda relację ze wszystkimi: Francuzami, Amerykanami etc., ale przynajmniej w Grupie Wyszehradzkiej, z różnych względów, będą mieli zdolności rozwiązania jakiegokolwiek problemu, a mamy najostrzejszy od czasów Zaolzia konflikt z Czechami - to jest absurd" - stwierdził. 

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. 

W poniedziałek Kurtyka i czeski minister środowiska Richard Brabec zadeklarowali wolę przyspieszenia negocjacji mających na celu nie tylko uregulowanie obecnego sporu, ale również ustalenie mechanizmu pozwalającego na dalszą eksploatację kopalni. Polsko-czeskie rozmowy pod przewodnictwem szefów resortów trwały w środę czternaście godzin. Po nocnej, kilkugodzinnej przerwie zostały wznowione w czwartek rano, nie doprowadziły jednak do zawarcia porozumienia. (PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
zeus89
poniedziałek, 4 października 2021, 12:12

Ja za grosz nie wierzę Tuskowi gdy po prostu otwiera usta. Na dowolny temat.

Chiny górą
piątek, 1 października 2021, 16:42

Pamiętam: 1. Podwyższenie wieku emerytalnego. 2. Załatwienie Stoczni, 3. Komiczne zachowanie podczas wizyty prezydenta Busha, gdy ten pan usiłował wejść pomiędzy prezydentów (dopiero sekretarz stanu Condoleeza Rice uratowała sytuację wyciągając go za rękę spomiędzy prezydentów, 4. Próby uwalenia LOT, etc. Reasumując. Panowie kaczorzy Donaldzi mówią.

medyk
niedziela, 3 października 2021, 00:46

Tyle ze LOT akurat wyciągnęli na prosta a on znowu chce 2,8 miliarda. Dosyć dopłacania do nierentownych firm, niech podzieli los Malev

Tweets Energetyka24