Tesla Motors i SolarCity łączą siły. "Projekt przyszłości"

16 sierpnia 2016, 16:53
Samochód Tesla Motors fot. herby0401/ Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Zarządy SolarCity i Tesla Motors ustaliły szczegóły fuzji. Wartość transakcji określono na 2,6 miliarda dolarów. Główny udziałowiec obu spółek, Elon Musk, wprowadza w życie kolejny etap swoich planów dotyczących dostarczenia indywidualnym konsumentom szerokiego wachlarza urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł niskoemisyjnych.

SolarCity jest głównym graczem na rynku ogniw fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. Tesla Motors jest największym producentem samochodów o napędzie elektrycznym. W związku z tym pod koniec lipca br. na pustyni w Newadzie otworzono Gigafactory- fabrykę mającą produkować najnowocześniejsze baterie na potrzeby rozwijającej się gałęzi przemysłu motoryzacyjnego.

Współpraca między firmami ma zaowocować powstaniem nowych, bardziej wydajnych, solarnych dachów. Energia wytworzona w nich ma być zmagazynowana w bateriach i wykorzystana do zaspokojenia codziennych potrzeb domowników, a także jako paliwo do samochodów elektrycznych.

Zdaniem części analityków pomysł ten wyprzedza swoje czasy. Inni eksperci oraz inwestorzy obawiają się jednak niskiej rentowności projektu. Uważają, że SolarCity nie będzie w stanie skutecznie połączyć instalacji solarnych z akumulatorami w perpsektywie najbliższych trzech do pięciu lat. Obecnie efektywne domowe ogniwa magazynujące zdolne zgromadzić nadwyżkową energię są niezwykle drogie. Dlatego ich popularność wśród gospodarstw indywidualnych jest niewielka.

Elon Musk chce również postawić na ten segment rynku, na którym SolarCity ma niewielkie doświadczenie. Generalnie chodzi tu o budowanie systemów solarnych dla szeroko rozumianych usług komunalnych. Jak będą one wyglądały pozostaje na razie tajemnicą.

Zobacz także: Energa: Budowa Ostrołęki C może ruszyć w 2018 r., a zakończyć się w 2023 r.

Zobacz także: 2,5 mld zł na niskoemisyjną gospodarkę

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Tweets Energetyka24