Tchórzewski: wszystkie gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty za energię

20 listopada 2018, 11:09
31613443082_ea6bf7f707_b (1)
Fot.: Ministerstwo Energii
Energetyka24
Energetyka24

Rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.

Gospodarstwom domowym planujemy zrekompensować 100 proc. wzrostu ceny energii - powiedział we wtorek Tchórzewski dziennikarzom. Jak dodał, będzie to dotyczyło wszystkich gospodarstw, niezależnie od dochodu. Jak wyjaśnił, był plan objęcia rekompensatami tylko gospodarstw z dochodami nie przekraczającymi pierwszego progu podatkowego, ale koszt administracyjny określenia tej grupy odbiorców okazał się na tyle wysoki, że z tego zrezygnowano.

"Praktycznie ma to wyglądać tak, że rachunek się nie zmieni, rozliczenia będą dokonywać dostawcy. To będą dopłaty, które zostaną ujęte w budżecie, powstanie fundusz, z którego to będzie rozliczanie" - mówił minister. "Rachunek się nie zmieni, odbiorca dostanie taki sam rachunek, zapłaci tyle samo" - podkreślał.

Jak dodał, rząd chce rekompensować wzrost cen energii, który traktuje jako "niesłuszny", bo niepodyktowany żadnymi uwarunkowaniami zewnętrznymi, a jedynie wzrostem kosztów emisji CO2, a nie np. ceny węgla. "Z szacunków które znam ceny paliwa na 2019 r. w polskiej energetyce nie mają większego wpływu na wzrost cen energii" - podkreślił Tchórzewski.

Minister energii bierze udział w międzynarodowej konferencji na temat energetyki jądrowej w Warszawie. 

PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
artek
środa, 21 listopada 2018, 11:37

Pytanie co zrobi przedsiębiorca: zamknie zakład czy przerzuci koszty na konsumenta? W pierwszym przypadku przybędzie bezrobotnych, a w drugim wzrosną ceny usług i towarów. P.S. W telewizji słyszałem, że za 10 lat możemy mieć najdroższy prąd w Europie. Co na to politycy?

ciekawy
wtorek, 20 listopada 2018, 16:20

A co z firmami? Duże podwyżki cen energii zabiją wielu producentów i eksporterów.

Jimbo
wtorek, 20 listopada 2018, 12:51

A więc państwo dopłaci do energii. A państwo to my.

Tweets Energetyka24