Tchórzewski: ogólnopolska sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych do 2021r.

4 grudnia 2018, 12:22
amsterdam-916561_1920 (1)
Fot.: Pixabay

W ciągu najbliższych dwóch lat - do 2021 roku - w Polsce powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca na swobodne poruszanie się autem elektrycznym po kraju - zadeklarował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce będzie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Kto zechce do Polski przyjechać w 2021 roku, będzie mógł się swobodnie poruszać po całym kraju i zawsze znajdzie miejsce, jeżeli mu się rozładuje bateria, gdzie będzie mógł ją naładować" - zapewnił szef resortu energii podczas jednej z dyskusji towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP24 w Katowicach.

"Praktycznie - myślę, że już w 2020 roku (kierowca) będzie mógł się poruszać; niektóre trasy główne są już do tego przystosowywane" - dodał minister, wymieniając stworzenie sieci punktów ładowania wśród priorytetów i podstaw rozwoju polskiej elektromobilności.

"Mogę obiecać, że w 2021 r. zostaną stworzone warunki ku temu, żebyśmy mogli to zadanie wykonać. W tej sprawie prowadzimy już konkretne rozmowy, żeby tak się stało" - mówił Tchórzewski.

Rozwój elektromobilności zaliczył do priorytetów obecnego rządu. "Dążymy do tego, żeby elektromobilność, z punktu widzenia technologicznego, w możliwie szybkim czasie stała się w Polsce faktem (...). Podchodzimy do tego bardzo poważnie" - powiedział.

Minister energii przypomniał, że transport odpowiada za ponad 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego znaczna część pochodzi z przewozów drogowych.

Tchórzewski ocenił, że stworzono już ramy prawne dla rozwoju elektromobilności, od początku przyszłego roku zaś działania w tej dziedzinie będą finansowane także z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Przygotowywane są kolejne regulacje prawne w tej dziedzinie - m.in. powstanie nowy zawód - ładowacz aut elektrycznych, ustalone zostaną także zasady sprzedaży energii do ładowania samochodów na zasadzie usługi.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
qczaj
sobota, 8 grudnia 2018, 13:30

Koszty zbudowania takiej ładowarki no raczej małe nie sa dlatego pewnie greenway caly czas walczy o dodatkowe dofinansowania na Polske. Ostatnio zreszta dostali kolejne na budowe 630 nowych stacji. Przynajmniej na nich mozna liczyc bo z kolejnymi prognozami rzadowymi to wiadomo ze roznie bywa

Naiwny
środa, 5 grudnia 2018, 00:57

Na def24 jest artykuł: "MIiR: ruszył pilotażowy program wdrażania elektromobilności „Niebieski Szlak". Z artykułu wynika, że na trasie W-wa Gdańsk Lotos wybudował 12 (słownie dwanaście) punktów ładowania samochodów elektrycznych za 900 000 euro - 320 000 zł za gniazdko!!!! To ile będzie kosztował projekt Tchórzewskiego? 750 milionów euro? To więcej niż obiecywane przez Pana Tchórzewskiego dopłaty do energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Super. Szczególnie, że wszelkie analizy mówią, że samochód elektryczny to produkt dla bogatego idioty. Zwraca się w stosunku do takiego samego pojazdu benzynowego po min. 23-25 latach (nie liczac kosztów ew. wymian baterii) - czyli nigdy. I przyczynia się do emisji nie mniejszej niż samochód spalinowy. Samochód elektryczny zużywa średnio rocznie ok. 3000 KWh a energia ta pochodzi z polskich elektrowni oczywiście węglowych. Sprawność naszych elektrowni to średnio 40% (optymistycznie), straty przesyłowe i wydajność to kolejne kilkanaście procent. W efekcie samochód elektryczny zużywa energię elektryczną będącą ekwiwalentem spalania 3-4 l benzyny na 100km w dodatku energia ta w Polsce powstanie ze spalania węgla. To naprawdę opłaca się ekologicznie?

Niuniu
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:05

Kolejna świetna wiadomość. Przypominam, że rok temu przedstawiciele Rządu RP i sam Premier zapewniali, że do 2025 Polska wyprodukuje 1 milion samochodów elektrycznych. Później to jeszcze potwierdzali. Zostało Nam na realizację tego zapewnienia 6 lat. Czy naprawdę ktoś wierzy, że będziemy produkować 167 000 sztuk polskich samochdów elektrycznych rocznie? Ciekawe ile konkretnie planuje Pan Minister zbudować puntów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce do 2021? A jak planuje to może warto by było też to zaprojektować. Bo punkt ładowania to nie tylko gniazdko. I trzeba jeszcze mieć tzw. "prónd" do tego gniazdka. Do 2021r wg założeń i obietnic Rządu RP będziemy mieć w Polsce ok. 400000 szt samochodów elektrycznych. Przy średnim przebiegu rocznym 15000 km daje to rocznie ok 6000 mln km przebiegu. Samochód elektryczny średnio będziemy ładować co 300km. Czyli rocznie Nasze elektryczne samochody będziemy musieli naładować 20 000 000 razy rocznie czyli 55 000 razy dziennie. Arbitralnie i nieobiektywnie oceniam, że będzie potrzebne do tego co najmniej 10 000 punktów ładowania. Aby powstała taka sieć do 2021r (dwa lata ok 480 dni roboczych) to - codziennie od 2 stycznia 2019 (za miesiąc) musi powstawać w Polsce minimum 20 punktów. Powodzenia Panie Ministrze.

Reklama
Tweets Energetyka24