Tchórzewski: Jesteśmy na początku drogi w kierunku elektrowni jądrowej, pierwszy blok jądrowy do 2033r.

23 listopada 2018, 15:05
840_472_matched__piaaw7_70033f3d20a7578610db6c762006
Fot.: Ministerstwo Energii

Na konferencji prasowej po prezentacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, iż trwają rozmowy na temat najwłaściwszego modelu biznesowego pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Pytany o motywację, minister energii wymienił plany zmiany miksu energetycznego: "Tym co nas motywuje jest właśnie nasz miks energetyczny. W 2033 roku powinien być oddany 1 blok jądrowy i my musimy się do tego dostosować.", zapowiedział minister.

Jednocześnie, przeciągające się spekulacje na temat tej inwestycji polityk PiS skwitował wczesnym etapem projektu: "Jesteśmy jeszcze, z punktu widzenia i kosztów, i czasu, i ofert na tym rynku, to trzeba powiedzieć tak, że dotychczas, nie mając końcowej decyzji jeszcze czy w Polsce będziemy to robić czy nie, trudno było konkretnie do tego podchodzić, stąd ten czas jest przed nami" stwierdził Tchórzewski.

W kontekście optymalnego finansowania projektu, Tchórzewski ogłosił, iż rozmowy na ten temat dopiero trwają: "Będziemy intensywnie się starali przeprowadzać różnego typu rozmowy na ten temat, żeby dojść do modelu, który będzie dla nas technologicznie i finansowo najbardziej właściwy. Dążymy do tego, żeby to był model z udziałem kapitałowym, to by było dla nas najszczęśliwsze rozwiązanie i będziemy takiego modelu poszukiwali", poinformował poseł okręgu siedleckiego.

Na koniec minister poinformował o dalszych krokach procedowania ogłoszonej dzisiaj strategii: "Dzisiaj otwieramy drogę, zobaczymy w jakim kształcie będziemy mieli ostateczny dokument i jednocześnie, ponieważ dokument, który dopiero, z udziałem wszystkich zainteresowanych, jest dużej wagi, będziemy im przedstawiali wersję końcową, starając się wypracować maksymalny kompromis w tej dziedzinie, to pójdzie na radę ministrów i to już będzie koniec, bo tego typu dokumenty nie podlegają decyzjom sejmowym. Potem będziemy tylko informowali o przyjęciu dokumentu przez Radę Ministrów", spuentował Tchórzewski.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
serce
poniedziałek, 26 listopada 2018, 18:15

moim zdaniem i bardzo dobrze nie ma pospiechu wydać miliardy by baksterom żyło sie lepiej jaki to ma sens opracuja technologie V-generacji to można pogadać a co później z tą elektrownią zrobic ?? w angli przewidywany czas rozbiurki pierwszej elektrowni na 120 lat ?? i co robić z odpadem ?? to jest pytanie moja wersja to taka by zmusić nas do budowy takowej a potem prosze bardzo gdzie będziecie składować odpady macie u siebie elektrownię to co chcecie wozić do nas o nie macie dużo dziur w ziemi to uwas zrobimy skladowiska odpadów radioaktywnych niezagospodarowane sztolnie po siarce soli dlaczego nie wykorzystują tych zbiorników do przechowywania ropy a takie były plany nawet Szejkowie byli zainteresowani dlaczego teraz taka cisza a tyle o dywersyfikacji się pisze mówi i nikt z ekspertów w defence24 nie pisze ? no dlaczego ?? to tak tylko z lekka bez większego zgłębiania tematu mozna zadać pytania

Paranoid
poniedziałek, 26 listopada 2018, 01:30

Ciekawe ile już poszło pieniędzy na zarząd jądrówki PGE, studia wykonalności, instytuty jądrowe itp. począwszy od czasów PO a zanosi się na to, że dalej będą analizy i pobieranie stałej pensji mimo, że nic się nie dzieje.

Itd itd
niedziela, 25 listopada 2018, 11:56

Kilka razy czytałem, by coś zrozumieć z tego bełkotu. Brak celu, brak dat co ma być zrobione, jaka decyzja podjęta i do kiedy. Nic z tego nie będzie poza kolejnymi podwyżkami cen prądu i dalszym dotowaniem nieefektywnych państwowych molochów górniczych.

krzys
piątek, 23 listopada 2018, 16:54

Przykre, od iluś lat tak robią, by "robić".

Tweets Energetyka24