Tchórzewski: jesteśmy blisko rozstrzygnięć ws. finansowania budowy elektorowi jądrowej

6 listopada 2019, 11:39
nuclear-power-plant-70893_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Jesteśmy blisko rozstrzygnięć ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zadeklarował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że rozmowy na ten temat zamkną się w ciągu roku, a inwestycje mogą pochłonąć ok. 200 mld zł.

Tchórzewski w rozmowie z dziennikarzami podczas konferencji EuroPower w Warszawie podkreślił, że aby budować program energetyki jądrowej w Polsce należy stworzyć "solidne podwaliny finansowe". "Cały czas jest to poszukiwanie nie tylko technologii, ale poszukiwanie jednocześnie uczestników w realizacji tego zadania, które jest nam niezwykle potrzebne. W moim przekonaniu jesteśmy bardzo blisko rozstrzygnięć w tej dziedzinie" - powiedział.

Dopytywany w jakim czasie mogą zapaść decyzje ws. finansowania zaznaczył, że "zamknie się to na pewno w ciągu roku. "Jesteśmy na finiszu w tej dziedzinie. W ciągu najbliższych miesięcy te rozstrzygnięcia będą, bo zainteresowanie współpracą z nami także kapitałowo znalazło się" - dodał.

Minister zwrócił uwagę, że inwestycje związane z budową energetyki jądrowej w Polsce kosztować będzie ok. 200 mld zł. "Chodzi o dopięcie umów, znalezienie tych, którzy zechcą zostawić w Polsce swoje pieniądze i razem z nami oczekiwać właściwych przychodów, tych, którzy chcą uczestniczyć w wydatkach na poziomie dziesiątków mld zł" - powiedział.

Tchórzewski poinformował ponadto, że w planach jest budowa trzech-czterech bloków jądrowych do 2040 roku, a docelowo sześciu bloków.

Pytany o przyszłość Ministerstwa Energii, czy pozostanie, zostanie podzielone, Tchórzewski wskazał, że rozmowy na ten temat odbywają się w "zaciszu gabinetów".

Minister pytany ponadto o co się stanie z cenami energii w 2020 roku, czy zostaną one np. zamrożone jak to było w 2019, powiedział że jest to kwestia "najbliższej przyszłości". "Tutaj wchodzi także sytuacja przyszłego rządu także, dlatego, że bo w grę wchodzą wydatki" - podsumował.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
krzys
środa, 6 listopada 2019, 19:20

Grad dwie kadencje tak budował, że nie pozostawił nic. Tchórzewski jest na dobrej drodze, by to powtórzyć. Po 4 latach nie wiemy kto, gdzie i za czyje. 3-4 bloki to prawdopodobnie 1 EJ do 2040. 6 bloków, to pewnie dwie EJ, o łącznej mocy 6-9GW. I nieco drogawo, choć nie wiem czy to jakikolwiek problem przy tym tempie "decyzyjnym".

ubawiony
środa, 6 listopada 2019, 17:02

Nasza elektrownia atomowa kosztowała już MILIARD złotych, a nawet nie wiadomo gdzie powstanie, kto ją wybuduje i jak będzie finansowana.

Niuniu
środa, 6 listopada 2019, 13:55

Podobne zapowiedzi od Pana T. słyszymy od lat. Ale brak ich dalszego ciągu. A swoją drogą z wyliczeń Pana Ministra wynika, że Nasza EJ będzie Nas kosztowała ok. 52 miliardów dolarów. To chyba ciut dużo. Czyżby ta elektrownia nie dość, że atomowa to jeszcze będzie ze złota? A może w jej kosztach uwzględniamy liczne dodatkowe koszty i cele które obecnie realizują wszystkie większe spółki skarbu Państwa?

MacGawer
środa, 6 listopada 2019, 19:49

Widzisz gdzieś konkrety? Ile reaktorów ma być wybudowane za te 200 mld? Jaka technologia? Jeżeli 4 reaktory EPR to raczej niedoszacowali koszty. Ale jak ktoś chce się bawić w atom jego sprawa. Ja na wszelki wypadek kupię worek popcornu, przyda się podczas ogladania tej budowy.

Tweets Energetyka24