Tauron zbuduje farmę fotowoltaiczną za 15 mln zł

16 grudnia 2019, 12:04
pv farm
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

Za 15 mln zł Tauron Ekoenergia zbuduje w gminie Choszczno (Zachodniopomorskie) farmę fotowoltaiczną o mocy 6 MW. W poniedziałek grupa Tauron poinformowała o zawarciu umowy zakupu projektu farmy od spółki Aval-1. Farma ma rozpocząć produkcję prądu za ponad rok.

Elektrownia słoneczna Choszczno to pierwszy obiekt w grupie Tauron, który będzie produkował energię elektryczną ze słońca. Planowany termin oddania elektrowni do użytku to 2021 rok - podał Tauron w poniedziałkowym komunikacie.

Za realizację inwestycji będzie odpowiadać spółka Tauron Ekoenergia. Farma fotowoltaiczna będzie produkowała sześć gigawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Ma działać od 2021 do 2045 roku.

"Zielony zwrot Taurona nabiera tempa - we wrześniu nasz portfel wytwórczy wzbogacił się o pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Po realizacji zainicjowanego dziś projektu wzbogacimy naszą flotę wytwórczą o 6 MW energii ze słońca" - powiedział prezes grupy Tauron Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie spółki.

Tzw. zielony zwrot grupy Tauron, której moce wytwórcze dziś oparte są przede wszystkim o węgiel kamienny, zakłada zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do blisko dwóch trzecich w 2030 r.

Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

"Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 roku i ponad 65 proc. w 2030" - zakłada grupa.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 14:59

Z jednej strony to dobra wiadomość ale z drugiej to ta inwestycja w porównaniu do inwestycji Taurona w energetykę "węglową" to kpina - tzw. kwiatek do kożucha. Ogólnie wstyd. Kilka dni temu def24 pisało i inwestycji duńczyków w kompleks morskich farm wiatrowych za kwotę 30-40 mld euro. A tu Nasz potentat chwali się inwestycją rzędu 3-4 miliona euro. 1000 razy mniejszą od inwestycji duńskiej. A Dania to ok. 5,8 miliona ludzi. 6-7 razy mniej niż ludność Polski i Dania już obecnie produkuje głównie "czystą" energię. Polska zacofana i zapóźniona energetycznie powinna podejmować wysiłki inwestycyjne w produkcję energii odnawialnej większe niż Dania a jest zdecydowanie odwrotnie. Nasz Premier odniósł ostatio "sukces" na szczycie UE bo koledzy z innych państw Unijnych pozwolili Naszemu Rządowi dłużej Nas truć - po prostu wspaniale Panie Premierze.

Tweets Energetyka24