Reklama

Elektroenergetyka

Tauron rozpoczął produkcję urządzenia do awaryjnego zasilania sieci

Fot. www.tauron.pl
Fot. www.tauron.pl

Tauron rozpoczął produkcję pierwszej serii urządzenia do awaryjnego zasilania sieci. Mobilne urządzenie, w przypadku awarii sieci średniego napięcia może zasilić w krótkim czasie nawet do 1000 gospodarstw domowych. Podłączenie może odbywać się bez wyłączania linii energetycznej, czyli w technologii prac pod napięciem.

Specjaliści TAURON skonstruowali urządzenie, które przeznaczone jest do zasilania wyłączonego fragmentu sieci średniego napięcia, podczas awarii sieci średniego napięcia lub prowadzenia prac modernizacyjnych czy inwestycyjnych.

- Mobilne Urządzenie Zasilające (MUZ) w razie jakichkolwiek zakłóceń w dostawie energii elektrycznej zapewnia stałe zasilanie odbiorcom. MUZ jest urządzeniem pionierskim i praktycznym. Dotychczas nie stosowano w polskiej elektroenergetyce zasilania sieci SN 15, 20 i 30 kV z mobilnych agregatów prądotwórczych o mocach powyżej 50 kW – mówi Michał Koszałka, prezes zarządu TAURON Dystrybucja Serwis.  

Głównym problemem były trudności ochrony przeciwporażeniowej zestawu, przy wykorzystaniu powszechnie stosowanych metod wymagających uziemień o parametrach trudnych do osiągnięcia w warunkach polowych. Specjaliści TAURONA rozwiązali te zagrożenia i dzięki temu urządzenie wraz z zestawem mobilnego agregatu prądotwórczego umożliwia uzyskanie ochrony przeciwporażeniowej zgodnej z obowiązującymi przepisami i normami.

Proponowane rozwiązanie polega na wykorzystaniu agregatu niskiego napięcia, który jest podłączony do MUZ transformującego niskie napięcie, umożliwiając zasilenie fragmentu sieci średniego napięcia. Urządzenie gwarantuje minimalizowanie przerw w dostawach energii elektrycznej przy usuwaniu awarii sieci średniego napięcia oraz wyeliminowanie przerw w dostawach podczas planowanych prac na sieci. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, można zminimalizować czas przyłączenia zestawu do sieci do około 40 minut.

Dodatkowym atutem jest zmniejszenie wymaganej liczby pracowników. Do przyłączenia i obsługi niezbędny jest jedynie dwuosobowy zespół elektromonterów, a ponadto istnieje możliwość podłączenia go praktycznie w każdej lokalizacji.

W zestawie użyto pojedynczego generatora prądu o dużej mocy. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze od rozwiązań dotychczas stosowanych, ze względu na efektywność energetyczną oraz sprzętową. Jeden duży agregat zużywa mniej paliwa oraz emituje mniej zanieczyszczeń. Mocny generator gwarantuje dostawy energii elektrycznej do obszarów trudnodostępnych gdzie nie udałoby się dostarczyć i użytkować kilku mniejszych zestawów.

Urządzenie wykorzystywane jest w TAURONIE na bieżąco, gdy tylko zachodzi taka potrzeba, przy wystąpieniu awarii lub przy pracach planowych na sieci. (Tauron)

Reklama

Komentarze

    Reklama