Reklama

Portal o energetyce

Szyszko: porozumienia paryskie dobre dla polskiego węgla

Wczoraj premier Beata Szydło i ministrowie podsumowali pierwsze 12 miesięcy prac rządu. Przemawiający w imieniu Ministerstwa Środowiska prof Jan Szyszko podkreślił, że jednym z sukcesów resortu jest wynegocjowanie w grudniu 2015 r. w Paryżu globalnego porozumienia klimatycznego ONZ, które zobowiązuje wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu.

„Porozumienie paryskie to pierwszy akt prawa międzynarodowego, który faktycznie ma szansę doprowadzić do działań, które zahamują narastanie globalnego ocieplenia” – powiedział.

Minister środowiska zwrócił także uwagę, że porozumienie klimatyczne ONZ pozwoli na ograniczenie w Polsce emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie nowych technologii, a także przy uwzględnieniu roli lasów w pochłanianiu CO2. Podkreślił również, że Porozumienie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu.

„Mamy ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii, możemy opierać naszą energię o własne surowce. Dzięki Porozumieniu paryskiemu zabezpieczyliśmy swoją niezależność w zakresie możliwości prowadzenia polityki klimatycznej na bazie własnych zasobów energetycznych i technologii” – powiedział.

Minister Szyszko zaznaczył także, że Polska jest liderem w zakresie kształtowania bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju.

„Nasz kraj jest unikatem w kategorii bioróżnorodności. To zaleta polskiej wsi i Polskich Lasów Państwowych” – dodał.

 

Zobacz także: Do 2020 roku w Polsce powstanie 450 biogazowni

Reklama

Komentarze

    Reklama