Szymański o NS2: Kryzys UE wymaga odrzucenia inicjatyw, które dzielą

9 lutego 2017, 11:41
Fot. Pixabay

Na kryzys Unii należy reagować zmianą agendy politycznej i odrzuceniem inicjatyw, które dzielą- powiedział po wizycie Kanclerz Merkel Konrad Szymański, sekretarz stanu do spraw europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Polityk, komentując rozmowy między przywódczyniami obu krajów, zaakcentował sprzeciw polskiego rządu wobec planów rozbudowy gazociągu Nord Stream 2.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl, Szymański zauważył, że obecna pozycja Polski ułatwia negocjacje w sprawach takich jak polityka obronna, klimatyczna czy energetyczna. Podkreślił też, że kanclerz Niemiec opowiedziała się przeciwko dzieleniu UE na sfery ,,różnych prędkości”.

W rozmowie nie zabrakło też wątków energetycznych. Szymański przywołał słowa Premier Szydło, która zwróciła Angeli Merkel uwagę, że plany rozbudowy gazociągu Nord Stream 2 są niezgodne z prawem i celami Unii Europejskiej. Zauważył również, że ,,przyzwalające milczenie” rządu w Berlinie dało Komisji Europejskiej przestrzeń do uchylenia się od obowiązku traktatowego jakim jest ocena projektów pod kątem zgodności z prawem wspólnotowym. Polityk dodał, że Kanclerz Merkel jest świadoma wagi sprawy Nord Stream 2.

Szymański podkreślił, że przywódczynie Polski i Niemiec zgodziły się, że kryzys Unii Europejskiej wymaga podejmowania konkretnych działań- w tym kontekście podkreślił gotowość rządu w Warszawie do głębszych zmian wspólnotowych, w tym do zmian traktatów.

 

Zobacz także: Czy możliwy jest polsko-niemiecki sojusz energetyczny?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
haha:)
piątek, 10 lutego 2017, 18:30

znam dżentelemnów z Warszawy, którzy 17lat temu zaczęli skupywać działki w rejonie Niechorza....

Tweets Energetyka24