Szymański: Nie ma pola do kompromisu ws. Nord Stream 2

19 marca 2018, 11:57
65d8d65c3407c6a4811d8d84a771ccdb
Fot. Energetyka24

Stosunki Polski z Niemcami są dobra, ale w sprawie budowy Nord Stream 2 nie ma pola do kompromisu - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Jego zdaniem gazociąg negatywnie wpłynie na sytuację strategiczną w regionie.

Szymański, który był w poniedziałek gościem RMF FM pytany m.in. o stosunki Polski z Niemcami ocenił je jako dobre. Jednocześnie zaznaczył, że Polska i Niemcy inaczej patrzą na kwestię budowy gazociągu Nord Stream 2, kwestię kryzysu migracyjnego i praworządności. Według niego nie ma pola do kompromisu w sprawie budowy Nord Stream 2, ponieważ "ta sprawa jest zerojedynkowa".

"Uważamy, że Nord Stream będzie negatywnie wpływał na sytuację strategiczną w regionie, osłabi pozycję Ukrainy, zachęci Rosję do jeszcze większej agresji. Będzie negatywnie wpływał na kształt rynku gazu w Unii Europejskiej" - dodał.

Szymański zapytany o to, czy Polska jest w stanie przekonać Niemców w sprawie Nord Stream 2 odpowiedział: "Jesteśmy w stanie Niemców przekonywać do tego, że z Nord Streamem wiążą się tylko negatywne konsekwencje. Natomiast Niemcy są suwerennym krajem jak Polska i czasami korzystają z tej możliwości i dokonują także decyzji, które my postrzegamy jako błędne" - mówił Szymański.

W jego ocenie temat budowy Nord Stream 2 będzie jednym z najważniejszych tematów poniedziałkowych rozmów z Angelą Merkel.

kn/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Marek1
poniedziałek, 19 marca 2018, 14:01

Panie ministrze, NIE czarujmy się, JEDYNĄ szansą na definitywne zamknięcie projektu NS2 jest polska zgoda na NIE budowanie w Polsce EA(elektr. atom) oraz przyjecie fatalnie kosztownych dla nas, a b. zyskownych dla RFN rozwiązań w dziedzinie kierunku rozwoju energetyki w RP(Energiewende). RFN i tak jest już głównym hubem rosyjskiego gazu dla połowy Europy i zarabia na tym doskonale, a do tego jest głównym producentem i eksporterem technologii dla w/w Energiewende. Tak więc dla Niemiec KAŻDE możliwe rozwiązanie w kwestii NS2 okazuje się wysoce opłacalne. Dla Polski ... ODWROTNIE niestety. Ps. Dzisiaj Merkel po przyjeździe do W-wy dosadnie da to do zrozumienia naszemu Premierowi.

Reklama
Tweets Energetyka24