Szefowa unijnej dyplomacji: Gazprom musi respektować swoje zobowiązania

12 marca 2018, 14:59
17565858104_8bc347e315_k
Fot. European External Action Service/Flickr.com

Podczas wizyty na Ukrainie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini udzieliła wsparcia ukraińskim władzom w związku ze sporem toczonym z Gazpromem ws. wstrzymania dostaw gazu przez rosyjska spółkę. Jej zdaniem koncern jest zobowiązany do przesyłu gazu na Ukrainę. 

„Omówiliśmy z premierem [Wołodymyrem Hrojsmanem – przyp. red.] niedawną decyzję Gazpromu o wstrzymaniu opłaconej już dostawy gazu na Ukrainę. Zgodziliśmy się, że Gazprom musi respektować swoje zobowiązania kontraktowe” – powiedziała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini na konferencji prasowej w Kijowie zorganizowanej w trakcie jej  dzisiejszej wizyty na Ukrainie. Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa dodał, że w tej sprawie toczą się intensywne rozmowy z udziałem unijnego przedstawiciela ds. unii energetycznej Marosem Sefcovicem.

Z kolei prezydent Petro Poroszenko w trakcie konferencji poinformował o rozmowie z unijną przedstawicielką dotyczącej budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. „Ukraina ponownie zwróciła się do Komisji Europejskiej i państwom-członkom Unii z apelem o porzucenie zamiaru budowy rurociągu jako projektu zargażającego bezpieczeństwu energetycznemu zarówno Ukrainy, jak i Unii Europejskiej" - stwierdził ukraińsi przywódca. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.