Szczyt w Rydze: Kraje bałtyckie i Ukraina przeciw Nord Stream II

6 listopada 2015, 13:55
Fot. www.mk.gov.lv

We wczorajszym spotkaniu w Rydze wzięli udział premierzy Litwy Algridas Butkievicius, Łotwy Lamidota Strajuma, Estonii Taavi Roivas i Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Jednym z głównych tematów był gazociąg Nord Stream II. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym projektem” – powiedziała dziennikarzom Strajuma. 

Estońska premier wezwała Komisję Europejską do weryfikacji legalności budowy nowej rury nad Bałtykiem. „Mamy silne podejrzenie, że ten projekt nie spełnia trzeciego pakietu energetycznego” – stwierdziła Lamidota Strajuma.

Przypomnijmy, że trzeci pakiet energetyczny stanowi, iż jeden podmiot nie może być zarówno producentem, sprzedawcą i właścicielem infrastruktury, którą przesyłany jest jego surowiec. Niemcy i Rosja jawnie starają się wyjąć spod prawodawstwa UE nowy „Północny Potok” ponieważ wiedzą ,że Gazprom jako większościowy udziałowiec spółki powstałej do realizacji NS II (New European Pipieline AG) będzie zajmował się jednocześnie obrotem i produkcją surowca, który skieruje do nowego gazociągu.

Po spotkaniu z szefami rządów państw bałtyckich Arsenij Jaceniuk zaapelował do Komisji Europejskiej by „zrozumiała powagę sytuacji” i dodał: „rząd ukraiński jest przekonany, że projekt ten nie ma nic wspólnego z kwestiami ekonomicznym, pobudki do jego powstania są czysto polityczne”.

Spotkanie w Rydze to wsparcie dla Polski w działaniach na rzecz zablokowania budowy rosyjsko – niemieckiego gazociągu. Musimy sobie zdawać jednak sprawę, że potrzebne jest wiele więcej tego typu spotkań. Kraje sprzeciwiające się tej inwestycji muszą stale podnosić kwestie jej niezgodności z unijnym prawem i politycznie naciskać na Komisję Europejską by ją rzetelnie zweryfikowała. 

Zobacz także: Litwa nadal kupuje rosyjski gaz. Co z gazoportem?

Zobacz także: Hiszpańskie LNG dla Europy Środkowej?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
luk
piątek, 6 listopada 2015, 15:35

o co ten jazgot, rosja jest dla nich okupantem, więc powinni się cieszyć, że pozbędą się wszystkich związków z najeźdźcą, po wybudowaniu ns2, gaz do Europy będzie płyną bezpośrednio do niemiec, a oni i my będziemy szczęśliwi pozbywając się ciężaru współpracy z agresorem, a gaz będziemy kupować u przyjaciół niemców i amerykanów, że będziemy płacić więcej, dla prawdziwych polaków jest to nie ważne, ważne, że nie będziemy "klęczeć przed ruskimi"

andrea-s
poniedziałek, 9 listopada 2015, 19:42

dlaczego moderacja puszcza wojtkamata co jest najwidoczniej nieczytaty bo przecie nijakiego tam prezydenta tylko PREMIERZY. a nie puszcza moich o nie-DOZBROJONYCH-lift'ach od makaroniarzy, sprawnym i SZYBKIM wprowadzeniu EuroCOPTERA do ratownictwa 5 lat temu, gdy zmodyfikowanych wsparcia wojsk mamy z 5...made in POland????

kopaczka
poniedziałek, 9 listopada 2015, 13:55

poCZYTAJ se chodzi o PREMIERÓW ciemnoto JASNA. CZYLI o kopaczkę

Tweets Energetyka24