Świadomość, edukacja, odpowiedzialność i działanie – eksperci o poprawie jakości powietrza na Podkarpaciu

27 sierpnia 2018, 10:14
monument-956820_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


25 sierpnia w stolicy Podkarpacia odbyła się debata „Rzeszów kocha czyste powietrze”, zorganizowana przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE). O tym jak skutecznie walczyć o czyste powietrze rozmawiali przedstawiciele władz regionu oraz eksperci. Wspólnie dyskutowali, które działania są najbardziej efektywne i optymalne kosztowo. Przedstawiciele branży energetycznej zwracali też uwagę na korzyści płynące z kogeneracji i taryf antysmogowych.

Eksperci i przedstawiciele sektora energetycznego oraz władze regionu Podkarpacia podczas dyskusji zgodnie ocenili, że edukacja w zakresie walki o czyste powietrze w Polsce przynosi efekty i jest potrzebna. Jednym z przykładów działań w tym obszarze jest kampania „Energetyka kocha czyste powietrze”, zainicjowana przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE). W jej ramach eksperci sektora energetycznego spotykają się z lokalnymi społecznościami podczas publicznych debat. W ich trakcie wyjaśniają prawdziwe przyczyny zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Zmiany w prawie, kolejne inwestycje czy programy pomocowe nie przyniosą spodziewanych efektów jeśli nie będzie społecznego zrozumienia problemu jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Dlatego tak ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości Polaków o szkodliwym wpływie smogu na nasze życie. Rolą PKEE jest informowanie o tym co najbardziej przyczynia się do powstawania tego zjawiska i jak można mu zapobiegać – podsumował debatę Maciej Kość, Dyrektor PKEE.

W dyskusji nad poprawą stanu powietrza bardzo ważny był głos przedstawicieli władz regionu. Szczegółowo omawiano m.in. uchwałę antysmogową dla województwa podkarpackiego. Wprowadza ona wiele istotnych regulacji, takich jak m.in. harmonogram wymiany kotłów. Województwo podkarpackie umożliwia także dofinansowanie indywidualnych inwestycji w domowe instalacje cieplne ze środków Unii Europejskiej.

W walce ze smogiem kluczową rolę odgrywają świadomość, edukacja, odpowiedzialność i działanie – powiedział Janusz Hamryszczak, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla. Obecnie najważniejsze zadanie, przed którym stoimy – i to nie tylko na Podkarpaciu, ale w całym kraju – to uświadomienie społeczeństwa jak ważnym problemem jest smog i dlaczego powinniśmy aktywnie przeciwdziałać temu zjawisku – dodał.

Z raportu PKEE „Energetyka kocha czyste powietrze” jasno wynika, że za powstawanie smogu odpowiedzialna jest przede wszystkim niska emisja, czyli spalanie złej jakości paliw stałych i odpadów w starych, nieefektywnych domowych instalacjach grzewczych. Istotnym problemem są także zanieczyszczenia powodowane przez indywidualny transport samochodowy.

Do walki o czyste powietrze trzeba podejść systemowo. Dlatego spotkania z ekspertami są potrzebne by wytłumaczyć jak dużo zależy od naszych indywidualnych decyzji. Już sam wybór sposobu ogrzewania bądź środka transportu ma znaczenie. Energetyka zawodowa może pomóc w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza i zaoferować najkorzystniejsze rozwiązania – zarówno pod względem efektywności jak i kosztów – powiedział dr inż. Janusz Zyśk z AGH, ekspert PKEE i współautor raportu „Energetyka kocha czyste powietrze”.

Debaty takie jak „Rzeszów kocha czyste powietrze” są też polem wymiany doświadczeń i opinii między lokalnymi społecznościami, a regionalnymi dostawcami energii i ciepła. Uczestnicy spotkań mogą nie tylko zadać pytania przedstawicielom sektora energetyki, ale również zasugerować najkorzystniejsze z ich punktu widzenia rozwiązania.

jw/PKEE

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Piotr
czwartek, 20 września 2018, 16:48

Krętactwa drobne lub większe to fakt. Ogrzewam dom energią elektryczną. Taryfa G12as jest ... tylko dla tych co zaczynają ogrzewać \"prądem\". Dotyczy też tylko jednego okresu obliczeniowego. Dlaczego? Bo w taryfie jest powiedziane, że dotyczy tylko nadwyżki zużycia w porównaniu z okresem poprzednim. A dalej jest jeszcze lepiej bo jest napisane, że jeśli w okresie rozliczeniowym zużyję mniej niż w poprzednim to cena energii \"nocnej\" zostanie obliczona w cenie takiej samej jak \"dzienna\", a wiec zapłacę jakbym miał taryfę G11. Zostanę ukarany boleśnie pomimo tego że nie generuję smogu. To jakaś pomyłka albo niezwykle perfidne postępowanie

MacGawer
wtorek, 28 sierpnia 2018, 11:11

Energetyka wprowadziła antysmogową taryfę G12as i od razu zaczęła robić wszystko by ograniczyć do niej dostęp. Proszę zapytać na infolinii o tę (nota bene bardzo ciekawą) taryfę i porównać z tym co firma pisze na swoich stronach oraz jakie są zatwierdzone stawki. Na 99.9% każde źródło pokaże co innego, na infolinii powiedzą o cenie 30 groszy za kWh, w necie będą jakieś ogólniki i procenty, a zatwierdzona przez URE cena to 20 groszy. A to tylko jedna z metod jaką energetyka stosuje w walce z chcącymi przejść na G12as tj. \"o czyste powietrze\". Druga sprawa z artykułu to kogeneracja, przynosi mnóstwo korzyści ale od dziesiatek lat produkcja w skojarzeniu niemal stoi w miejscu. Tak bardzo ją wspierają że nie może ruszyć nawet o krok?

Reklama
Tweets Energetyka24