Strupczewski: Referendum ws. atomu niepotrzebne. Polacy już się wypowiedzieli

26 lutego 2016, 17:14

W rozmowie z Energetyka24.com prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych powiedział, że nie widzi potrzeby organizowania ogólnokrajowego referendum dotyczącego budowy elektrowni atomowej ponieważ polski rząd już dokonał wyboru w sprawie budowy siłowni.

„Ważne jest żeby ludność mieszkająca w sąsiedztwie elektrowni atomowej była zwolennikami elektrowni atomowej, to jest oczywiste” – stwierdził prof. Andrzej Strupczewski. „Budując elektrownię atomową trzeba mieć poparcie miejscowej ludności i takie poparcie mamy jeżeli chodzi o Żarnowiec czy Choczewo” – dodał.

„Nie widzę natomiast sensu organizowania referendum krajowego. Rząd polski podjął decyzję w tej sprawie. Premier Kaczyński przed wieloma laty zaproponował program jądrowy. Rząd Platformy Obywatelskiej również zaproponował program atomowy. Program się toczy” – skomentował pomysł ogólnokrajowego referendum dotyczącego budowy elektrowni atomowej prof. Strupczewski.

„Odbyliśmy konsultacje krajowe i zagraniczne, które trwały łącznie 2 lata. Zgłoszono w ramach tych konsultacji kilkaset uwag i pytań z kraju i kilkadziesiąt tysięcy z zagranicy: Danii, Niemiec i Austrii. Na wszystkie pytania i uwagi zostały udzielone odpowiedzi. Delegacje Austrii, Niemiec i Danii uznały, że nasze odpowiedzi są wystarczające” – dodał ekspert.

„Nie widzę potrzeby organizowania ogólnokrajowego referendum ponieważ doprowadzi to do rozdmuchania kwestii elektrowni atomowej do wielkiego problemu mimo, że wszystko zostało już wyjaśnione” – podsumował prof. Strupczewski

Zobacz także: Jackiewicz: Referendum zdecyduje o losie polskiego atomu

Zobacz także: 100 dni rządu w energetyce: górnicza katastrofa, wygaszanie atomu, saudyjska ropa i norweski gazociąg

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Obserwator
poniedziałek, 29 lutego 2016, 13:25

Prawda w oczy na podstawie kanadyjskich doświadczeń: https://piotrbein.wordpress.com/2013/03/14/atomowa-kanada/ https://piotrbein.wordpress.com/2013/03/17/kanadyjski-reaktor-jadrowy-candu/ https://piotrbein.wordpress.com/2013/03/17/o-tuszowaniu-przez-lobby-a/

robhood
poniedziałek, 29 lutego 2016, 11:01

ja sie nie zgadzam na to. zapewnienia, ze to ustrojstwo bedzie bezpieczne mnie nie przekonuja... to sa takie pieniadze, ze ludzie robiacy na tym biznes zrobia wszystko aby przekonac nieprzekonanych i przekupic nieprzekupnych. ... My naprawde NIE WIEMY co sie moze stac. i skazimy sobie pol kraju, bo ktos chcial zarobic kase. Fukushima was nie przekonuje, bo zostala wyciszona przez lobby jadrowe. Juz sie o niej nie mowi, prawda? to moze nie badzcie lenie i idzcie sobie poczytac jakie sa skutki zniszczenia fukushimy. bo nikt z durniow ja budujacych nie przewidzial takiej fali.... a co maja zamiar 'przewidywac' zwolennicy budowy EJ w Polsce? teraz nie ma trzesien ziemii u nas. a za 20 lat? nie ma tornad. a za 30 lat? klimat sie zmienia i wiecie o tym doskonale. chcecie budowac EJ, ale nie mozecie przewidziec wszystkiego! na litosc!

Wołyń
sobota, 27 lutego 2016, 22:55

Panie Strupczewski. Nie wszystko zostało wyjaśnione i referendum powinno być, chyba że pan od kogoś dole już wziął i pana zadaniem jest przekonywać za.

Tweets Energetyka24