Statek mogący ukończyć Nord Stream 2 opłynie całą Afrykę

17 marca 2020, 09:52
ship-981597_1920
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Akademik Czerski, jedyny rosyjski statek, który jest w stanie dokończyć Nord Stream 2, ponownie zmienił trasę i obecnie płynie w kierunku Cieśniny Mozambickiej.  

Według danych vesselfinder.com we wtorek rano statek z warstwą rur do ukończenia Nord Stream 2 zbliżał się do kanału mozambickiego  położonego w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, który oddzielaj Afrykę i wyspę Madagaskar. Statek w tym samym czasie minął już swój cel - Kanał Sueski, do którego miał przypłynąć około 25 marca. Najprawdopodobniej zdecydowano omijać kanał sueski i opłynąć całą Afrykę.

Według innego portalu do śledzenia statków, myshiptracking.com, Akademik Czerski udaje się teraz do portu Maputo w południowym Mozambiku i szacuje się, że dotrze do niego 23 marca.

Rosyjski minister energii Alexander Novak w grudniu poinformował, że wykorzystanie Akademika Czerskiego jest jedną z opcji ukończenia Nord Stream 2, ale potrzeba będzie trochę czasu na dodatkowe przygotowanie statku do zrealizowania tego celu. 

Kontrowersyjny gazociąg

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dni Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Darek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 01:21

Muszą skończyć ten rurociąg od tego zależy wszystko jeśli doplyna do niego skończy się pandemia glupoty

gogo
czwartek, 19 marca 2020, 22:33

grają na czas a prawdy o sprawie nie powiedzą , teraz żeby zyskac na czasie i wytłumaczyc sie z niemoznosci dokonczenia NS2 to ogłoszą ze złapali korona wirusa na statku i wprowadzają kwarantanne na miesiac a potem może przedłuzą żeby dociagnąc do jesieni a potem remont statku żeby go dostosowac do kładzenie rur o srednicy jak w NS2 a wmiedzy czasie szukac wyszkolonej załogi

Darek
wtorek, 7 kwietnia 2020, 01:25

Lepiej żeby oni to skończyli tak będzie lepiej dla całej Europy lepsza Ropa ZSRR jak Iranu

Marek1
środa, 18 marca 2020, 10:32

Coś towarzysze mocno kręcą ;)). A niby dlaczego statek nie może przepłynąć Kan. Sueskiego ? Tak im sie śpieszy dokończyć 2 rurę, a tu proszę - wysyłają jednostkę najdłuższą trasą z możliwych i od razu mówią, ze zejdzie im jeszcze zanim ją przygotują do pracy na Bałtyku.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 17 marca 2020, 13:50

Może niech popłynie przez Hawaje? Na razie to przypomina to wyprawę rosyjskiej fłoty bałtyckiej pod Cuszimę? Ciekawe czy z takim samym skutkiem?

Fiodor
wtorek, 17 marca 2020, 13:39

Z warstwą rur do ukończenia Nord Stream 2 mowicie.

Tweets Energetyka24