Spotkanie sekretarz ds. energii USA z ministrami Kurtyką i Naimskim

22 września 2021, 16:31
granholm flickr
Fot. Flickr

Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm rozpoczęła wizytę w Polsce. Jak poinformowała na twitterze, spotkała się z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.

"Współpraca ma zasadnicze znaczenie dla stworzenia sprawiedliwej transformacji energetycznej, która otwiera nowe możliwości gospodarcze w naszej walce ze zmianami klimatycznymi" - napisała Granholm. Jak poinformowała ambasada USA w Polsce, spotkanie odbyło się w ramach kolejnej edycji Polsko-Amerykańskiego Strategicznego Dialogu Energetycznego.

Jennifer Granholm jeszcze w środę ma wystąpić na forum biznesowym konferencji Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (Partnership for Transatlantic Energy and Climate Cooperation - P-TECC). Głównym tematem konferencji jest rozwój współpracy pomiędzy USA i europejskimi sojusznikami w obszarze energii i przeciwdziałaniu zmian klimatycznych.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Jerzy Lipka
czwartek, 23 września 2021, 16:49

Teraz chodzi o to, by jak najszybciej pierwszy blok jądrowy był uruchomiony w Polsce i nie ma znaczenia czy technologia z USA, Francji czy Korei, albo małe reaktory też z USA. Czas jest czynnikiem decydującym.

DC1985
środa, 22 września 2021, 21:12

Dalszego uzależniania Polski od USA ciąg dalszy. Cała energia czyli gaz i atom od jednego dostawcy. Nie ma co wstaliśmy z kolan.

Anonim
czwartek, 23 września 2021, 16:45

Nie opowiadaj bajek że cały gaz bedzie z USA. Jest Baltic Pipe, a terminal gazu skroplonego może odbierać dostawy z każdego kierunku. Wiec gdzie to uzależnienie od USA ? Natomiast atom wcale nie musi być z USA, są jeszcze Korea Południowa, Japonia i wreszcie Francja, która chetnie odegra sie na USA za okrety podwodne dla Australii.

krzys
środa, 22 września 2021, 21:08

Przy obecnej administracji w USA, moga być dwa spore problemy. 1. USA chyba obecnie nie ma czym i kim budować atomówek, bo nie robią tego od wielu lat. 2. Biznesowo może się okazać, że Jankesom najbardziej będzie się opłacało nas doić z kasy za budowę tych atomówek, a Niemców za ... sabotowanie tej budowy. Nie będziemy mieli żadnej możliwości reagowania na to. I nie wiem, czy USA nie byłoby najlepiej grzecznie podziękować za atomom. Na zasadzie - kupiliśmy od was abramsy, F35, musimy też i z innymi dobrze żyć. Nie wiem, czy Francja tu wiarygodna, Korea z całą pewnością tak.

rob ercik
środa, 22 września 2021, 19:05

Tik tak, można śmiało wykluczyć słowo "współpraca" w relacjach USA - RP.

No skąd
środa, 22 września 2021, 22:00

Będzie drogo. Jak zwykle

środa, 22 września 2021, 21:58

Tak tik, współpraca energetyczna między RP i USA jest i rozwija się. Atom i gaz.

Tweets Energetyka24